Architektura ogrodowa

Czy basen stelażowy jest lepszy od rozporowego?

Czy basen stelażowy jest lepszy od rozporowego?
Czy basen stelażowy jest lepszy od rozporowego?

Stoisz przed ważnym wyborem, czy wybrać basen rozporowy, czy stelażowy? Który z nich będzie po prostu lepszy? Lato jest coraz bliżej, więc sprawdź sam jakie mają zalety, a jakie wady i nie żałuj swojej decyzji.

Bezproblemowy w obsłudze

Basen rozporowy jest najczęstszym wyborem wielu osób posiadających przydomowy kawałek działki. Jedną z ważnych zalet jest jego wielkość, która pozwoli na skorzystanie z kąpieli dzieciom i dorosłym oraz pomieści nawet kilkanaście osób jednocześnie. Do tego ta cena, która nie jest ani za niska, ale również nie za wysoka. Po zakupie możemy cieszyć się prostotą montażu. Ciśnienie hydrostatyczne wody, przy napełnianiu basenu sprawia, że jego ścianki podnoszą się i usztywniają, co nie wymaga od nas żadnej pracy. Wykonane z mocnej miękkiej gumy są bezpieczne w użytkowaniu. Jakie więc są jego wady? Przede wszystkim trwałość. Dbanie o basen ogrodowy rozporowy nie jest ciężkie, jednak miękkie elementy, a w szczególności kołnierz może ulec przebiciu. Oznacza to, że wystarczy chwila nieuwagi, by basen warty kilkaset złotych był już bezużyteczny i powinniśmy wziąć to ryzyko pod uwagę. Wysoki basen rozporowy wyposażony jest w drabinkę i jeśli ulegnie ona zniszczeniu, nie będziemy w stanie wejść do środka, ani wyjść z basenu.

Trwały na wiele lat

Basen stelażowy jest drugim w kolejności basenem, który gości w ogrodach. Posiada jedną odstraszającą wadę, czyli sposób montażu i czas, jaki na to przeznaczamy. Pamiętajmy jednak o tym, że rozkładamy go jedynie raz w sezonie, a poświęcony czas przełoży się na jego wieloletnią użyteczność. Kosztuje także więcej niż basen rozporowy. Te wady sprawiają jednak, że to właśnie on jest stabilnym i trwałym zakupem na wiele sezonów. Montaż rozpoczyna się od złożenia metalowego stelażu, na którym umieszczony będzie sam basen. W tym przypadku ważny jest dobór miejsca, ponieważ musi on stać na poziomym podłożu. Jednocześnie dostaniemy się do niego bez drabinki i tak samo wydostaniemy. Materiał basenu jest bardzo odporny i przebicie go jest praktycznie niemożliwe.

Prostota czy trwałość?

Wybór zależy od naszych możliwości i oczekiwań. Możemy zakupić basen rozporowy w średniej cenie i dopilnowywać, aby nie uległ przebiciu. Możemy również nabyć basen stelażowy w wyższej cenie, poświęcić trochę czasu i mieć pewność, że posłuży nam przez kilka lat. Każdy z nich wymaga użycia chemii basenowej i odpowiednich filtrów oraz przygotowania podłoża. Różni je tylko trwałość i cena, a jeśli ograniczają nas koszty, to warto pomyśleć nad kupnem trochę mniejszego, ale trwałego basenu stelażowego.

Powiązane posty
Architektura ogrodowaZabudowa ogrodu

Najważniejsze informacje przy zakupie piwnicy betonowej

Brak piwnicy w domu wcale nie musi być problemem. Doskonałą alternatywę stanowią bowiem piwnice…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaRośliny ozdobneRośliny, nasiona, cebule

Rola roślin w oczku wodnym

Nawet małe oczko wodne to wyjątkowa ozdoba ogrodu. Pełni ono kilka ważnych i nie zawsze…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Postaw na modne w tym sezonie pufy ogrodowe!

Latem nie ma nic przyjemniejszego niż wypoczynek na świeżym powietrzu. Właśnie dlatego warto…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *