Bez kategorii

Błędy akwarystów w pigułce

Błędy akwarystów w pigułce
Błędy akwarystów w pigułce

Jeśli jesteś początkującym akwarystą, ten artykuł z pewnością przykuje Twoją uwagę. Poniżej możesz przeczytać o kilku podstawowych błędach, których powinieneś unikać przy urządzaniu akwarium.

Wielkość akwarium

Jako początkujący akwarysta bez większej wiedzy, powiesz sobie, że powinieneś zacząć od czegoś mniejszego. Jest to jednak podstawowy błąd, który zadecyduje o prawidłowym funkcjonowaniu Twojego akwarium. W małym akwarium nie jest możliwe ustanowienie równowagi biologicznej, więc wystarczy przekarmić ryby lub zaniedbać utrzymanie akwarium, aby pojawił się problem. Dlatego im większe akwarium, tym lepiej. Na początku może wystarczyć akwarium o pojemności 100 litrów.

Zakup ryb oraz roślin

Nie możemy kupować ryb czy roślin tylko ze względów estetycznych. Przy wyborze ryb musimy kierować się zarówno wielkością akwarium, w którym będziemy je umieszczać, jak i stopniem akceptacji poszczególnych gatunków. Na pewno powinniśmy wybrać ryby, które są odporne i mało wymagające. Jeśli chodzi o rośliny w akwarium, to dzielimy je na mało wymagające, średnio wymagające i wymagające. Do wzrostu potrzebują one różnej intensywności oświetlenia, różnej ilości nawozów, a w przypadku bardziej wymagających roślin także dodatku CO2 (dwutlenku węgla). Podczas wyboru roślin należy także pamiętać o zwróceniu uwagi na wysokość rośliny dorosłej oraz stworzeniu aranżacji jeszcze przed zakupem. Najlepiej narysować zbiornik, a w nim rozplanować rośliny według umiejscowienia – małe rośliny na pierwszym planie, średnie oraz wielkie na drugim.

Zakładanie nowego akwarium z rybami

Jest to kolejny z podstawowych błędów popełnianych przez początkujących akwarystów. Musimy wprowadzić ryby do dobrze funkcjonującego akwarium z działającym filtrem, w którym najpierw muszą namnożyć się bakterie nitryfikacyjne. Bakterie te pomagają nam przekształcić toksyczny amoniak tak, aby ryby nie zatruwały się swoimi odchodami. Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ namnażanie bakterii może trwać nawet do 5 tygodni.

Przekarmienie ryb

Jest to bardzo częsty błąd akwarystów. Niespożyty pokarm właściwie zanieczyszcza akwarium. Istnieje niepisana zasada, że ryby powinny spożyć podawany pokarm w ciągu 2 minut. Jeżeli spożywają go dłużej, powinniśmy zmniejszyć ilość podawanego pokarmu. Wskazane jest również wprowadzanie jednodniowych przerw raz w tygodniu, co spowoduje, że ryby zgłodnieją i jednocześnie pomogą w oczyszczaniu zbiornika.

Brak odpowiedniej pielęgnacji

Podstawowa pielęgnacja akwarium musi być przeprowadzana przynajmniej raz na 14 dni. Należy zapobiegać gromadzeniu się nieczystości w zbiorniku. Niezbędna jest odpowiednia wymiana wody w połączeniu z odmulaczem. Dużym błędem w konserwacji akwarium jest płukanie wkładu filtracyjnego zwykłą wodą z kranu, w której znajduje się niewielka ilość chloru, co eliminuje bakterie nitryfikacyjne. Media filtracyjne powinny być płukane w wodzie z akwarium.

Słabe oświetlenie

Jeśli chcesz, aby Twoje ryby i rośliny dobrze się rozwijały, potrzebujesz dobrej jakości oświetlenia. Takie oświetlenie powinno naśladować światło dzienne. W sklepach akwarystycznych można wybierać spośród oświetlenia fluorescencyjnego lub LED. Niewskazane jest również nadmierne oświetlenie, ponieważ prowadzi to do pojawienia się problemu z glonami. Czas naświetlania powinien wynosić około 8 godzin dziennie.

Tak wygląda lista niektórych z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących akwarystów. Znając je, możesz ich uniknąć, co zdecydowanie sprawi, że Twoja przygoda z akwarystyką od początku będzie przyjemnością.

Powiązane posty
Bez kategorii

Kotwy wbijane do ziemi: cechy, rodzaje i zastosowania

Kotwy wbijane to niezastąpione elementy w dziedzinie konstrukcji i architektury, odgrywające…
Czytaj więcej
Bez kategorii

Domowe sposoby na koniczynę

Koniczyna pojawiająca się w trawniku to problem, który wymaga szybkiej interwencji. Niestety…
Czytaj więcej
Bez kategorii

Kiedy nawozić rododendrony?

Rododendron, zwany także różanecznikiem, to rodzaj rośliny wrzosowatej, którą powszechnie…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *