Wbrew pozorom to dość powszechny problem, z którym zmaga się wielu właścicieli gospodarstw domowych. Co najczęściej odpowiada za kłopot, jakim jest zalana piwnica? Wody gruntowe, których poziom podnosi się podczas intensywnych opadów. Jak sobie poradzić z uporczywym problemem? Co zrobić w przypadku zalanej piwnicy? Wyjaśniamy, jakie metody osuszania są najlepsze i dlaczego warto oddać to zadanie w ręce fachowców.
Zalana piwnica – najczęstsze przyczyny
W pierwszej kolejności powinniśmy dokonać szczegółowej analizy zaistniałej sytuacji. Odpowiednie kroki możemy podjąć dopiero po znalezieniu przyczyny zalania piwnicy. Jeśli do incydentu doszło po dużej ulewie, prawdopodobnie mamy do czynienia ze słabą izolacją przeciwwilgociową. Zalewanie piwnicy wodami gruntownymi można uznać za najczęstszą przyczynę okazjonalnego lub stałego występowania problemu. Czym jest to spowodowane?
Dzieje się tak w przypadku, gdy poziom wód gruntowych sięga powyżej ław fundamentowych, wilgoć przesiąka przez ściany i dostaje się do wnętrza pomieszczenia. Woda opadowa wnika w grunt oraz przenika do piwnicy przez przepuszczalne fundamenty. Problem wilgoci często też pojawia się i powraca w wyniku uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wówczas niezbędne jest dokonanie niezbędnych napraw. Warto pomyśleć o wymianie uszkodzonej rury lub całej instalacji.
Jak osuszyć piwnicę? Metody usuwania wilgoci
Najtańszym sposobem jest osuszanie naturalne, polegające na ogrzewaniu i częstym wietrzeniu pomieszczenia. Metoda ta sprawdzi się szczególnie w przypadku incydentalnego zalania po intensywnych opadach. Jeśli woda opadowa przenika z każdym razem w pobliżu fundamentów, warto pomyśleć o wykonaniu koryt odpływowych, na przykład z rur spustowych. W przypadku zanieczyszczeń ściekami, niezbędne jest gruntowne czyszczenie oraz skucie tynków.
Na większą efektywność i szybkość w usuwaniu problemu mogą liczyć osoby, które zdecydują się na osuszanie sztuczne. Polecanym sposobem jest nagrzewanie ścian oraz fundamentów wraz z wymuszaniem ruchu powietrza przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Pomocne mogą okazać się też mikrofale. Metoda osuszania tego typu szybko przynosi widoczne efekty. Zanim przejdziemy do usuwania wilgoci z pomieszczeń gospodarczych, musimy przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do prac należy bezwzględnie odłączyć prąd oraz odpowiednio zabezpieczyć instalację.
Woda w piwnicy – co robić?
Długotrwałe oddziaływanie wody wpływa niekorzystnie na kondycję fundamentów, dlatego niezwykle istotna jest szybka interwencja. Wilgoć sprzyja powstawaniu pleśni i grzyba na ścianach. Osuszanie wnętrza możemy przyspieszyć poprzez otwarcie wszystkich możliwych okien czy drzwi. Czasami konieczne jest wypompowanie wody lub zebranie jej i wyniesienie w wiadrach. Po wykonaniu tej czynności możemy zająć się osuszaniem zalanej przestrzeni.
Warto złożyć wniosek o odszkodowanie za zalanie w piwnicy, do którego dołączymy zdjęcia oraz opis zniszczonych rzeczy. Taka opcja przysługuje osobom opłacającym OC i polisę ubezpieczającą cały budynek od wszelkich okoliczności. Zdjęcia uszkodzonych przedmiotów powinniśmy wykonać przed osuszaniem zalanej piwnicy. Odszkodowanie i jego wysokość zależy od rodzaju posiadanej polisy OC. W przypadku, gdy ubezpieczenie obejmuje wyłącznie mury domu, musimy się liczyć z koniecznością poniesienia kosztów naprawy instalacji.
Najczęstszą przyczyną zalania jest podniesienie poziomu wód gruntowych w piwnicy. Co robić w sytuacji, gdy problem powraca cyklicznie, a dotychczasowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Warto skorzystać z pomocy specjalistów, zajmujących się od wielu lat osuszaniem piwnicy i innych pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci czy wody. Usługi tego typu świadczy firma Hydro-Assistance, która posiada duże doświadczenie w tym zakresie oraz dysponuje odpowiednim sprzętem. Dodatkowo specjalizuje się w odgrzybianiu ścian i zapobieganiu rozwojowi pleśni.