Odpowiednio zaaranżowany taras pozwoli na wygodny odpoczynek i spędzanie czasu w gronie najbliższych, ale też będzie się zjawiskowo prezentował. Jeśli stoisz przed dylematem: “taras z kostki czy z płyty tarasowej” albo zastanawiasz się, jak dopasować styl tarasu do elewacji i ogrodu – świetnie trafiłeś! We współpracy z ekspertami firmy Semmelrock przygotowaliśmy praktyczny poradnik, w którym podpowiadamy, jak stworzyć funkcjonalny i estetyczny taras z kostki brukowej.
Zalety zastosowania kostki brukowej na tarasie
Decydując się na taras, pojawia się mnóstwo możliwości, jak odpowiednio go wykończyć. Głównymi determinantami przy podejmowaniu decyzji zwykle okazują się budżet, upodobania estetyczne i funkcjonalność. Wśród opcji:
- taras murowany;
- taras betonowy;
- taras drewniany;
- taras z desek kompozytowych;
- taras z kostki brukowej.
W tym artykule przyjrzymy się tej ostatniej możliwości, która cieszy się szczególną popularnością wśród inwestorów. Nowoczesne tarasy z kostki mają wiele zalet. Oferują wyjątkową trwałość, są gotowe do użytkowania zaraz po ukończeniu prac i charakteryzuje je duża odporność na warunki atmosferyczne. Ponadto dostępnych jest wiele rozmiarów, faktur, kształtów i kolorów kostki tarasowej, przez co każdy znajdzie wariant dla siebie. Poniżej prezentujemy topowe wzory, po które najchętniej sięgają klienci aranżujący tarasy w 2021 roku!
Kostka brukowa – wymiary, kształty i kolory – najczęściej wybierane wzory w 2021 roku
Kostka brukowa to materiał, dostępny w wielu różnych kształtach, kolorach oraz sposobach wykończenia. Planując budowę tarasu z kostki, można z łatwością dopasować go pod względem estetyki do reszty architektury ogrodowej czy elewacji domu. Kostka na tarasie montowana jest w sposób prosty i szybki, ponieważ nie musi być powiązana z fundamentami budynku ani nie trzeba tworzyć systemów hydroizolacji. Zalet jest sporo, ale wciąż pozostaje przed nami trudna decyzja – jaka kostka na tarasie będzie prezentować się najlepiej. Oto najchętniej wybierane przez klientów rozwiązania!
- Kostki tarasowe klasyczne – oczywiście klasyka jest zawsze na czasie i bezsprzecznie możemy uznać ją za bestseller. Bruk doskonale prezentuje się we wszelkich aranżacjach przestrzeni i stanowi tło dla innych elementów – np. mebli tarasowych czy roślinności.
- Kostka tarasowa stylizowana – znajduje zastosowanie w aranżacjach rustykalnych, wiejskich, retro. Inspirowana dawnym brukiem na uliczkach i dziedzińcach miast, doskonale wpisuje się w ten klimat. Choć wygląda na niedoskonałą i nieco zniszczoną, to jednak są to jej największe atuty. Topowym kolorem kostki brukowej w tym stylu jest wulkaniczny szary, ale można też wybrać kwarcytowy czarny czy wulkaniczny czerwony.
- Kostka staromiejska układana w łuki – bardzo modna w 2021 roku stała się kostka inspirowana tradycyjnym brukiem, układanym w łuki w dawnych miastach. To rozwiązanie łączące tradycyjny wygląd i wzornictwo z nowoczesną technologią. Przykładowo, firma Semmelrock ma w swojej ofercie kostkę brukową Arte, posiadającą opatentowany system wiązania Einstein i dużą grubość kostki (10 cm). Dzięki temu zagwarantowane jest zachowanie wymaganej nośności na ruch pieszy, ale też kołowy oraz ciężki, przez co można ją zastosować także na podjeździe.
Taras kostka brukowa – praktyczne wskazówki
W ofercie producentów kostki brukowej dostępny jest cały szereg rozwiązań o przeróżnych kształtach i kolorach. Bez trudu możesz więc zaprojektować stylowy taras, który będzie idealnie komponował się z elewacją budynku albo ogrodem. Wybierając model dla siebie, sprawdź dostępny asortyment i jego specyfikację – jest to szczególnie ważne, gdy np. kostka brukowa na taras, ma też zostać wykorzystana np. do stworzenia schodów wejściowych czy podjazdu.
Jeśli ogranicza Cię budżet, poszukaj informacji na temat tego, ile kosztuje kostka brukowa oraz praca specjalistów. Może okazać się, że zamiast kostki granitowej, wybierzesz kostkę betonową, która ma świetne parametry i prezentuje się bardzo efektownie.
Oczywiście nie bez znaczenia jest samo fachowe układanie kostki. Jeśli nie masz doświadczenia, poszukaj wartościowych artykułów – np. jaka podsypka pod kostkę brukową, jak utwardzać podłoże, jakie są niezbędne narzędzia do pracy czy jakie obrzeża wybrać. Warto też rozważyć usługi profesjonalistów – nierzadko zaoszczędzą one sporo czasu i okażą się bardziej opłacalne, gdyż eliminujemy ryzyko nieudanego projektu.