Kwiaty doniczkowe

Jak dbać o storczyki w domu i po przekwitnięciu?

Jak dbać o storczyki w doniczce
Jak dbać o storczyki w doniczce

Obecnie w polskich domach storczyki, inaczej orchidee zyskują coraz większą rzeszą miłośników. Sprzedaż tych kwiatów wzrosła niemal dwukrotnie w przeciągu ostatnich dziesięciu lat. Falenopsis, inaczej ćmówka jest najchętniej uprawianym w domach gatunkiem. Postaramy się zatem odpowiedzieć na pytanie: Jak dbać o storczyki w domu?

Pochodzenie storczyka, a uprawa w domu

Storczyk, inaczej orchidea pochodzi z regionów tropikalnych, gdzie średnia wysokość temperatury powietrza utrzymuje się na poziomie od 25°C do 30°C. Rośliny z gatunku falenopsis są epifitami, w związku z czym, w naturze rosną w zagłębieniach pni drzew, a co za tym idzie, ich powietrzne korzenie nie mają bezpośredniego kontaktu z glebą, dlatego ważne jest, aby prawidłowo dobrać podłoże, w którym nasz storczyk będzie się pięknie rozwijał.

Jak dbać o storczyki w doniczce, w domu – podlewanie

Mimo faktu, że storczyk jest rośliną tropikalną, nie lubi nadmiaru wody, a jej zastoje zaszkodzą na pewno powodując gnicie. Najbezpieczniej zatem jest podlewać orchideę raz w tygodniu miękką wodą o temperaturze pokojowej. Najbardziej prawidłowym i najodpowiedniejszym dla zdrowia rośliny sposobem nawadniania jest zanurzenie całej, przeziernej doniczki w wodzie na około 20 minut. Taka procedura dobrze nawadnia wszystkie części rośliny zapewniając optymalną ilość wilgoci na cały tydzień. Wiadome jest, że gdy korzenie powietrzne są zielone, również w nich zachodzi proces fotosyntezy, a co za tym idzie, także korzenie potrzebują do życia światła. Stosować powinniśmy zatem przezierne doniczki. Storczyk jest jednak przebiegłym kwiatkiem i gdy korzenie nie otrzymują wystarczającej ilości światła, wystawia je na powierzchnię podłoża, co często nas denerwuje swym nieestetycznym wyglądem. Nie przycinajmy jednak korzeni, a pogódźmy się z urodą tych roślin w całej jej okazałości. Osłonki na doniczki, które powinno się stosować w przypadku storczyków, są tak zaprojektowane, by na swym dnie gromadzić wodę. Podczas odparowywania woda dodatkowo nawilża roślinkę.

Jak dbać o storczyki w domu – podłoże

Podłoże odpowiednie dla storczyka głównie składa się z kory sosnowej tworzącej stabilną podstawę dla rośliny, oraz dającej swobodny dostęp powietrza dla korzeni. Dodatek specjalnie wyselekcjonowanego torfu wysokiego zapewni optymalne magazynowanie wody, oraz odpowiedni poziom zawartości materii organicznej. Regularne nawożenie również jest bardzo istotne, gdy chcemy, by nasz storczyk miał piękne, zielone liście o soczystej zieleni, oraz zdrowe i zachwycające kwiaty. Regularne dostarczanie roślinie składników pokarmowych rewelacyjnie wpływa na ich kondycję. Sole mineralne zawarte w nawozach wzmacniają pąki kwiatów, które dzięki temu nie opadną przedwcześnie. Jednym z najlepszych sposobów nawożenia kwiatów jest dodawanie płynnych nawozów do wody, w której raz w tygodniu moczymy storczyki w celu nawodnienia. Innym wygodnym sposobem jest aplikacja w podłoże, w którym jest roślina specjalnych pałeczek nawozowych, które podczas nawadniania stopniowo uwalniają składniki pokarmowe przez kilka miesięcy. Pamiętać należy, aby stosowane przez nas nawozy nie zawierały zbyt dużej ilości azotu, albowiem sprawi on, że rozwój rośliny zbyt mocno skieruje się w stronę zieloną, czyli w stronę liści, zamiast pięknych i kolorowych kwiatów.

Jak zadbać o storczyk po przekwitnięciu?

Większość roślin po przekwitnięciu samoistnie powtarza kwitnienie po kilku miesiącach. Zwykle po przekwitnięciu powinno się dać roślinkom czas na regenerację odstawiając je w chłodniejszym (około 14°C do 15°C) i mniej naświetlonym miejscu na okres kilku miesięcy. Można je jednak odpowiednio przyciąć i w ciągu trwania jednego miesiąca zwiększyć różnicę temperatur między nocą, a dniem do 6°C – 10°C. Taki zabieg skłoni nasze rośliny do zaindukowania nowych kwiatów. W procesie tym również pomocne jest schładzanie liści opryskami wodnymi. Należy pamiętać, by nie narażać storczyków na działanie etylenu, który zawarty jest w warzywach i owocach. Etylen jest gazem, który znacznie przyspiesza opadanie kwiatów. Należy zatem warzywa i owoce trzymać z dala od storczyków.

Storczyki w domu uprawiaj z czułością

Storczyk, inaczej orchidea, jak każdy inny kwiat zasługuje na czułą i troskliwą opiekę. Wiedza i rozsądek są również nieodzownymi elementami, gdy pragniemy cieszyć się urodą naszych roślin. Niezależnie od tego, czy uprawiamy je w domu, na balkonie, czy w ogrodzie, musimy posiadać stosowną wiedzę na temat każdej z naszych roślin. Poza wiedzą jednak musimy mieć w sobie miłość do natury, która jest gwarancją połowy sukcesu w udanej uprawie naszych roślin.

Powiązane posty
Kwiaty doniczkowe

Rośliny pnące w domu: propozycje odmian do cienia i słońca

Rośliny pnące w domu to doskonały sposób na ozdobienie wnętrza i wprowadzenie do niego żywej…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkowe

Kompletny przewodnik po domowych pnączach: od wyboru do pielęgnacji

Kwiaty pnące domowe to doskonały sposób na ozdobienie wnętrza i wprowadzenie do niego żywej…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkowe

Kwiaty domowe w sypialni

Wybór odpowiednich kwiatów domowych w sypialni może przynieść wiele korzyści, zarówno dla…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *