Azalia doniczkowa na pniu w ogrodzie
Azalia doniczkowa na pniu w ogrodzie
Rośliny, nasiona, cebule

Azalia na pniu, azalia doniczkowa – pielęgnacja, uprawa

Azalia sama w sobie jest niezwykle ozdobnym kwiatem, który na pewno upiększy twoje mieszkanie lub dom. Azalia doniczkowa na pniu jest piękną kuzynką równie urodziwej azalii japońskiej, która najlepiej czuje się w ogrodzie. Azalie szczepione na pniu stanowią niesamowitą dekorację wnętrza. Okazana troska podczas pielęgnacji azalii szczepionej na pniu zaowocuje spektakularnym kształtem, rozkwitem kolorów i magiczną delikatnością. Odpowiednio przycinane rośliny przypominają miniaturowe drzewko różane, ale są w stanie też nabrać na przykład kształt drzewka bonsai. Azalia japońska na pniu jest równie piękna i spektakularnie wygląda, gdy się ją prawidłowo szczepi i przycina.

Azalia doniczkowa na pniu – uprawa

azalie na pniuSzczepienie azalii na pniu jest wegetatywnym rodzajem rozmnażania. Skraca to czas produkcji rośliny i polega na połączeniu tak zwanego zrazu z podkładką. Zraz ów stanowi pęd posiadający co najmniej jeden pąk. Podkładką natomiast może być ukorzeniona sadzonka lub siewka. Zrazy do szczepienia należy uzyskać późną jesienią, a sam proces szczepienia prawidłowo odbywać się powinien między czerwcem, a lipcem. Aby szczepiona na pniu azalia cieszyła się dobrym zdrowiem, a nas pięknym wyglądem, należy pamiętać o przesadzaniu jej do większych doniczek, gdy zajdzie taka potrzeba, a także o częstym, rozsądnym podlewaniu.

 

Azalia doniczkowa na pniu – delikatna księżniczka

na pniu azaliaUprawa azalii doniczkowej w domu wymaga wiedzy i zaangażowania. Szczepiony na pniu przypomina maleńkie drzewko różane i jest przepiękny. Należy zapewnić mu odpowiednie warunki rozwoju. Azalia na pniu lubi przebywać w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza i temperaturze nie mniejszej, niż 15°C, ale nie większej, niż 18°C.

Pomieszczenie, w którym planujemy uprawiać azalię na pniu powinno być jasne o rozproszonym świetle, a miejsce, w którym znajdzie się roślina powinno być wolne od przeciągów i kaloryferów. Odpowiednie podlewanie jest również niezwykle istotne, albowiem azalia na pniu nie lubi przesuszenia, a nadmiar wody z kolei może doprowadzić do choroby grzybiczej. Można delikatnie zraszać roślinkę uważając, by nie zamoczyć pąków i kwiatów. Najlepsza do tego celu jest woda pozbawiona wapnia i miękka. W żadnym razie nie można pokusić się o ozdobne nabłyszczanie liści, albowiem może to poważnie zaszkodzić zdrowiu rośliny. Przekwitnięte kwiaty azalii doniczkowej należy usunąć, a gałązki po przekwitnieniu trzeba przyciąć mniej więcej o jedną trzecią.

Azalia na pniu w ogrodzie – o czym należy pamiętać?

azalia na pniuChcąc kupić azalię doniczkową musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw. Zajmijmy się tym, co widać na pierwszy rzut oka, czyli stan liści, pąków i kwiatów. Nie może być żadnych oznak choroby, ani nie daj Boże przekwitania. Najlepiej kupować takie sztuki, które nie mają jeszcze w pełni rozwiniętych pąków. To nam gwarantuje, że dłużej będziemy cieszyć się pełnią pięknych kolorów.  Kolejną rzeczą, nie widoczną zanim nie wyciągniemy kwiatka razem z ziemią z doniczki, jest stan ukorzenienia i samej ziemi. System korzeniowy im bogatszy, tym lepiej, a ziemia nie powinna być przesuszona, albowiem kwiatek zapewne niedługo straci kwiaty, a może nawet i liście z powodu nieprawidłowego nawadniania. Azalia raczej nie lubi dotyku, zatem starajmy się w miarę możliwości nie dotykać ani kwiatów, ani liści. Jest bowiem na nich obronna substancja, która może wywołać u nas pieczenie na dłoniach i miejscach, których tymi dłońmi dotkniemy. Jest to zjawisko w zupełności naturalne i nie należy temu przeciwdziałać – wystarczy uszanować i nie dotykać.

Azalia na pniu w ogrodzie – podsumowanie

Szczepienie azalii na pniu wymaga zarówno precyzji, wiedzy, doświadczenia, jak i dużej dozy cierpliwości i miłości do roślin. Jest to sztuka trudna, jednak gdy uda się nam osiągnąć efekt drzewka bonsai szczepiąc azalię japońską, możemy z dumą twierdzić, że z dużą pomocą natury stworzyliśmy unikalne, naturalne i przepiękne dzieło sztuki. Gdy stworzymy sami coś tak cudownego, możemy mieć sto procent pewności, że nikt inny na całym świecie nie będzie mieć podobnego, a gdy będziemy obchodzić się z naszą azalią z troską i mądrością, będzie nam towarzyszyć przez wiele, wiele lat.