Architektura ogrodowa

Jak odstraszyć gołębie? Domowe sposoby na odstraszenie

Jak odstraszyć gołębie Domowe sposoby na odstraszenie
Jak odstraszyć gołębie Domowe sposoby na odstraszenie

Nikt z nas nie lubi ptasich odchodów na parapecie, aucie, dachu, kominie, ławce w parku, czy balkonie. Jest to utrapienie wszystkich, którzy lubią porządek, czystość i higienę, o estetyce nie wspomnieć. Gołębie, bo głównie o nich będzie mowa, są ptakami miejskimi korzystającymi z uprzejmości i dobroci ludzi, którzy je dokarmiają nie tylko zimą, ale przez cały rok. Jest to główny powód, dla którego ciągle wracają w te same miejsca. Możliwość zdobycia pokarmu, wody, czy miejsca do gniazdowania jest swoistym zaproszeniem dla tego gatunku ptaków. Karmione regularnie stają się coraz bardziej napastliwe i zuchwałe w swym domaganiu się jedzenia. Zanika w nich wówczas instynkt przetrwania, a pojawia się lenistwo i otyłość. Gołębie przenoszą również groźne dla człowieka choroby, a w ich odchodach znajdują się wirusy, bakterie i pasożyty. Gdy założą na naszym balkonie gniazdo, możemy się spodziewać, że prócz jajek znajdą się tam larwy i insekty.

Jak odstraszyć gołębie z balkonu?

Balkon powinien być naszym cichym zakątkiem, o który dbamy, by stanowił przyjemne miejsce do odpoczynku. Trzymamy na nim donice z kwiatami, dbamy o stronę estetyczną całości, i nikt z nas nie chce, by nasze starania zniweczone zostały przez szkodniki takie jak gołębie. Gdy jesteśmy zmuszeni podjąć kroki w celu przegonienia niechcianych gości, chwytamy się przeróżnych domowych sposobów na odstraszenie gołębi.

Jak odstraszyć gołębie na balkonie lub z dachu – foliowe paseczki, wiatraczki, błyskotki

Jak odstraszyć gołębie

Pierwszym, mało ingerującym w estetykę naszego balkonu są dziecięce wiatraczki, które budzą w gołębiach niepokój wprawiane w ruch przez podmuchy wiatru. Różnego rodzaju foliowe paseczki, torebeczki i błyskotki migoczące w słońcu również dezorientują gołębie i zniechęcają je do rezydowania na naszym balkonie. Tego typu elementy może i nie dodają uroku naszemu balkonowi, ale mając do wyboru foliowe paseczki i ptasie odchody, lepiej wybrać to pierwsze.

Skuteczność kontra brzydota – siatki

Gdy błyskotki, wiatraczki i foliowe akcesoria zawiodą, skuteczną barykadą przed bezpośrednim wtargnięciem gołębi na nasz balkon jest zamontowana na całej długości siatka. Jest ona niezwykle nieefektowna, jednak skuteczna. Istnieje jednak możliwość, że sama siatka zostanie „ozdobiona” gołębimi odchodami podczas prób dostania się na balkon. Wówczas staje się ona po pierwsze jeszcze brzydsza, a po drugie zaczyna stanowić poważne zagrożenie ciężkimi chorobami.

Siła odgłosów natury

Kolejnym sposobem na odstraszenie gołębi z balkonu i nie tylko jest zastosowanie odgłosów naturalnych gołębich wrogów. Włączone głośno zaalarmują szkodniki o niebezpieczeństwie i zapobiegną niechcianym wizytom.

Jak odstraszyć gołębie z parapetu – żyłka

Zabrudzony ptasimi odchodami parapet nie jest ani estetyczny, ani bezpieczny dla zdrowia ludzkiego.  Jeśli masz możliwość zamontowania żyłki kilka centymetrów nad parapetem, zrób kilka rzędów wzdłuż niego. To powinno w humanitarny sposób zniechęcić te szkodniki do przesiadywania na parapecie.

Jak odstraszyć gołębie z parapetu – kolorowe torebki foliowe

Zwinięte w rulon, przyklejone wzdłuż parapetu reklamówki dezorientują gołębie, zniechęcając je do siadania tam, gdzie nie są mile widziane. Torebki foliowe należy zwinąć w rulon i najlepiej na dobrej taśmie dwustronnej zamontować wzdłuż całego parapetu tak, by nie zdarł ich wiatr. Gdy gołąb zechce na tym usiąść, szeleszczenie folii go odstraszy, wszak ani trawa, ani konar drzewa czy chodnik NIE SZELESZCZĄ, więc ucieka się od czegoś dziwnego i nieznanego.

Podsumowując można stwierdzić, że zanim udamy się do sklepu po wymyślne dywany kolczaste, czy sięgniemy po równie drastyczne środki, warto wypróbować całą gamę różnych domowych sposobów na odstraszenie gołębi z balkonu, parapetu, czy dachu. Zawieszone na szczycie patyka foliowe paski, błyszcząca płyta CD, czy odgłosy drapieżnych ptaków włączone na pewien czas nie krzywdzą, nie ranią, ani nie zabijają gołębi, a mogą być skutecznym sposobem na pozbycie się ich raz na zawsze.

 

 

Powiązane posty
Architektura ogrodowa

Żagiel ogrodowy na taras - jaki wybrać?

Żagiel ogrodowy na taras to doskonały sposób na stworzenie przytulnego miejsca przeznaczonego do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Meble, które musisz mieć w swoim ogrodzie

Ogród jest miejscem, w którym można odpocząć po trudach dnia codziennego, cieszyć się naturą…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowa

Wszystkie oblicza namiotów igloo: od ogródków restauracyjnych do przydomowych enklaw relaksu

W świecie, gdzie granice między naturą a luksusem stają się coraz bardziej płynne, namioty…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *