Rośliny ozdobne

Kiedy sadzimy byliny ogrodowe?

Kiedy najlepiej sadzić byliny

Byliny to rośliny wieloletnie cieszące się ogromną popularnością wśród ogrodników. Ich najważniejszą zaletą jest to, iż raz posadzone rośliny cieszą swoim wyglądem przez długie lata. Ponadto byliny zwykle są roślinami łatwymi w pielęgnacji – można je uprawiać zarówno w ziemi, jak i specjalnych donicach.
W naszym krótkim poradniku wyjaśnimy, kiedy należy sadzić byliny ogrodowe tak, aby, jak najszybciej doczekać na swoich rabatach kolorowych kwiatów. Byliny wieloletnie stanowią wyjątkową ozdobę każdego ogrodu.

Co warto wiedzieć przed sadzeniem bylin? 

Jeśli chodzi o byliny ogrodowe, to wysiew nasion jest jedną z rzadziej wykorzystywanych metod, częściej mówimy tu, podobnie jak w przypadku krzewów, o sadzeniu niż o wysiewie. W sklepach ogrodniczych byliny dostępne są najczęściej w postaci:

  • kłączy,
  • bulw,
  • cebul.

Większość bylin można kupować przez cały rok, zdecydowanie jednak lepszym rozwiązaniem jest kupowanie tuż przed okresem, w którym można sadzić byliny. Niewłaściwe przechowywanie bylin w domu może doprowadzić do ich przeschnięcia lub przemarznięcia, przez co nie będą nadawały się do sadzenia w ogrodzie.

iris-versicolor-1.jpg

Gdzie sadzić byliny? 

Jeżeli zdecydujesz się na sadzenie bylin w swoim ogrodzie, musisz pamiętać, że w wybranym miejscu będą rosły przez kilka lat. Dlatego warto wybrać odpowiednie stanowisko, na którym roślina będzie się dobrze czuła, a jednocześnie będzie stanowiła ozdobę wybranej części ogrodu. Gdy kupujemy byliny, należy zwrócić uwagę na to, że każda z nich ma nieco inne wymagania, jeżeli chodzi o rodzaj gleby i nasłonecznienie

Dobrze jest posadzić na jednej rabacie kilkanaście roślin o podobnych wymaganiach i różnym czasie kwitnienia. W ten sposób coraz to kolejne kwiaty będą zdobiły Twoją ogrodową rabatę przez cały sezon. Musisz jednak pamiętać, że byliny mogą różnić się tempem wzrostu i rozmiarem, więc dobierz je tak, aby nie zasłaniały się nawzajem.

Każda roślina powinna mieć odpowiednie warunki do wzrostu, a większość bylin to rośliny kochające słońce – warto o tym pamiętać, zanim przystąpisz do sadzenia bylin konkretnego rodzaju. Jest to szczególnie istotne w przypadku roślin wielkokwiatowych takich jak na przykład liliowce. 

Kiedy najlepiej sadzić byliny? 

Jeżeli chodzi o najlepszy czas do sadzenia bylin, to masz pewne opcje do wyboru. Byliny zwykle sadzi się wiosną lub na jesieni. Najlepszą porą na sadzenie do gruntu jest czerwiec, ale jeżeli wcześniej chcemy zrobić rozsadę, należy zacząć pracę na przełomie kwietnia i maja. Jeśli zdecydujesz się na sadzenie bylin na jesieni, zrób to na tyle wcześnie, aby roślina zdążyła się ukorzenić przed nadejściem pierwszych chłodów. 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się sadzić byliny wiosną, czy jesienią, zanim zaczniesz pracę na rabacie, należy oczyścić glebę z kamieni i chwastów. Później trzeba spulchnić ziemię, a następnie wyrównać grabiami. Bulwy, kłącza lub rozsadę należy sadzić, pamiętając o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy nimi. Zbyt gęste sadzenie może osłabić wzrost i kwitnienie poszczególnych roślin.

logoh.jpg

Co po sadzeniu? 

Posadzone w ogrodzie byliny należy regularnie podlewać, utrzymując odpowiednią wilgotność gleby. Ponadto warto stosować zbilansowane nawozy organiczne, które dostarczą roślinom niezbędnych składników odżywczych. Możesz zasilać je preparatami kupowanymi w sklepie ogrodniczym lub kompostem.

Niewątpliwą zaletą bylin jest to, że po posadzeniu przez wiele lat mogą pozostać w tym samym miejscu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na mrozoodporność danej rośliny i w razie potrzeby od jesieni do wiosny stosować okrycie chroniące byliny przed mrozem. Można do tego wykorzystać gałązki iglaków, korę ogrodową, suche liście itp.

Podsumowując, sadzenie bylin i ich uprawa nie jest zadaniem szczególnie wymagającym:

  • należy wybrać odpowiednie miejsce sadzenia,
  • trzeba pamiętać o podlewaniu i nawożeniu posadzonych bylin,
  • nie można zapomnieć o tym, że byliny różnią się tempem wzrostu,
  • dobrze jest dopasować gatunki bylin tak, aby podkreślały wyjątkowy charakter ogrodu.

Artykuł promocyjny.

Powiązane posty
Rośliny ozdobne

Jak rozmnażać popularne rośliny doniczkowe?

Jak rozmnażać popularne rośliny doniczkowe? Kluczem do sukcesu jest zrozumienie procesu…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkoweRośliny ozdobne

Jak wybrać idealne kwiaty doniczkowe do biura?

Praca w biurze może być czasem stresująca i monotonna. Dlatego warto zadbać o to, aby nasza…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaRośliny ozdobneRośliny, nasiona, cebule

Rola roślin w oczku wodnym

Nawet małe oczko wodne to wyjątkowa ozdoba ogrodu. Pełni ono kilka ważnych i nie zawsze…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *