W naszym klimacie niektóre rośliny można hodować tylko w warunkach domowych albo szklarniowych. Jednak są takie, które po początkowej uprawie doniczkowej radzą sobie także w ogrodzie. Tak jest choćby w przypadku wiśni japońskiej. Orientalny ogród może powstać w klimacie umiarkowanym. Warto zatem dowiedzieć się, jak urządzić ogród w stylu japońskim.
Zakładanie ogrodu w stylu japońskim – inspiracje
Znajdź inspirację do stworzenia japońskiego ogrodu w polskich warunkach lub skorzystaj z usług architekta krajobrazu. Potrzeba sporo wiedzy, by stworzyć ogród zgodnie z japońską tradycją, a jednocześnie wybrać gatunki, które sprawdzą się w warunkach umiarkowanego klimatu. Swoje poszukiwania warto rozpocząć od odwiedzenia miejsc, gdzie zostały stworzone ogrody w stylu japońskim. Można udać się do ogrodu japońskiego w Parku Szczytnickim we Wrocławiu, który został stworzony przy wsparciu ambasadora Japonii i pod kierownictwem mistrza Yoshiki Takamury. Prawdziwą ozdobą tego miejsca jest staw, w którym można podziwiać różnobarwne karpie koi, a także przecinający go most łączący dwa brzegi i ozdobiony daszkiem w japońskim stylu. Zachwycają także kamienne ścieżki, latarnie, wysepki otoczone kamieniami oraz bujna roślinność, między innymi drzewka bonsai, dęby szypułkowe, kasztanowce zwyczajne, miłorzęby dwuklapowe, różaneczniki czy berberysy. Znany ogród japoński można również podziwiać w Krakowie przy Centrum Sztuki i Kultury Japońskiej Manggha. Tutaj szczególnie zachwycają bambusy otaczające pawilony herbaciane. Niedawno otwarty został ogród japoński w Parku Śląskim; co ciekawe, jego budowę zaplanowano już w 1960 r., ale projekt z nowymi pomysłami udało się zrealizować dopiero w 2021 r. Tu można podziwiać między innymi wiśniowy sad, a także niezwykle ciekawe kamienne aranżacje.
Jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu japońskim i jak je pielęgnować?
Warto zebrać wspólny mianownik ogrodów japońskich, by wiedzieć, co może, a co powinno się w takim ogrodzie znaleźć. Otóż cechą charakterystyczną są formowane drzewa i krzewy, szczególnie drzewka bonsai i azalie. Elementy wodne takie jak strumienie, wodospady i wyspy, a także kaskady są mile widziane. Ozdobne kamienie i żwir to detale niezbędne w takiej przestrzeni. W przypadku stawów czy innych zbiorników wodnych można postawić również na mostki. Oczywiście nie może zabraknąć kamiennej bądź drewnianej architektury ogrodowej. Warto zatrzymać się przy roślinach i poznać ich potrzeby. Doskonale sprawdzi się tu wisteria, nazywana też glicynią. Jest to roślina, która traci swoje liście na zimę. Wymaga solidnej podpory, najlepiej sadzić ją przy pergoli. Kwiatostany glicynii, w postaci zwisających gron, mogą być liliowe, niebieskie, białe albo różowe. Powinna być uprawiana na luźnej glebie o dużej zawartości próchnicy, na słonecznym stanowisku. Wiosną warto nawozić ją nawozem azotowym, a jesienią obornikiem. Należy okrywać ją na zimę agrowłókniną i przycinać w 2. lub 3. roku na wysokości 4 pąków liściowych.
Azalia jest kolejnym świetnym wyborem do japońskiego ogrodu. Także preferuję glebę próchniczą i przepuszczalną o kwaśnym odczynie. Glebę można zakwasić korą sosnową czy też podłożem do różaneczników. Azalię należy sadzić w dołkach o odpowiedniej średnicy z przygotowaną, wzbogaconą o wyżej wymienione składniki ziemią. Azalia wielokwiatowa potrzebuje takich o średnicy 70–80 cm i 40 cm głębokości, natomiast japońska wymaga mniejszej przestrzeni. Wystarczy wykopać dołek o średnicy ok. 50 cm i głębokości 30 cm. W uprawie azalii stosuje się nawozy do roślin wrzosowatych. Co ważne, roślina ta nie wymaga cięcia, idealnie nada się więc dla osób, które chcą ograniczyć prace w ogrodzie do niezbędnego minimum, czyli podlewania i okresowego nawożenia. Przycinania wymagają za to drzewka bonsai, które najlepiej sadzić w dużych donicach. Można jednak uprawiać je także w gruncie. Dobrze sprawdzi się dąb japoński albo klon czerwony, które są zimoodporne. Formowanie bonsai rozpoczyna się od usunięcia bocznych, zbędnych pędów, a w dalszej kolejności pozostałe gałęzie przewiązuje się drutem w zamierzoną formę. W ten sposób drzewko będzie zabezpieczone przez kilka sezonów, aż gałęzie pozostaną w zadanej pozycji. Bonsai najlepiej podlewać wodą deszczową i nawozić nawozem odpowiednim dla danego gatunku.
Elementy architektury ogrodowej, o które warto uzupełnić swój japoński ogród
Ogród japoński warto uzupełnić o altankę ogrodową z drewna. Można wybrać taką w stylu japońskim z charakterystycznym daszkiem. Altanka inspirowana pagodą może być uzupełniona o drewniane meble ogrodowe. W japońskim ogrodzie mogą stanąć także kamienne donice czy też kamienne latarnie. Takie elementy urozmaicą przestrzeń i dodadzą jej bardziej japońskiego charakteru.