Wnętrza

Jak oświetlić niewielki balkon – praktyczne wskazówki

jak oświetlić balkon

Wypoczynek na świeżym powietrzu jest możliwy również w miejskiej dżungli. Nawet na niewielkim balkonie da się stworzyć przyjemny kącik do rekreacji, z którego z radością będą korzystać wszyscy domownicy i ich goście. Aby zapewnić pełną funkcjonalność, trzeba również zadbać o właściwe oświetlenie balkonu.

Jakie lampy wybrać, by stworzyć nastrojowe miejsce i optymalnie wykorzystać dostępny metraż? Kilka praktycznych wskazówek przekażemy w dzisiejszym artykule.

Oświetlenie na balkonie – do czego się przydaje?

Nawet niewielkie balkony to niezmiernie praktyczna, choć często mocno niedoceniana, część mieszkania lub domu. To dzięki nim zyskuje się dodatkową przestrzeń do magazynowania rozmaitych przedmiotów. To właśnie na nich powstaje przedłużenie wypoczynkowej strefy domowego salonu. Z tych też względów na balkonach muszą znaleźć się odpowiednie produkty oświetleniowe.

Z jednej strony lampy w tej przestrzeni zapewniają komfort i bezpieczeństwo podczas przemieszczania się. Pozwalają również korzystać z całego balkonu po zapadnięciu zmroku – relaksować się na fotelu, rozmawiać ze znajomymi lub znaleźć potrzebne drobiazgi w skrzyni balkonowej nawet w środku nocy.

Od właściwie dobranych lamp zależy również estetyka miejsca. Oprawy oświetleniowe i emitowane przez nie światło wpisują się bowiem w całościową aranżację, a także budują nastrojowy klimat, sprzyjający przyjemnej rekreacji na świeżym powietrzu.

Ciasny balkon i praktyczne oprawy oświetleniowe

Jeśli balkon jest niewielki, trzeba wykazać się sporą kreatywnością, by odpowiednio zagospodarować całą przestrzeń. Dotyczy to przede wszystkim doboru właściwych mebli (najlepiej składanych lub wielofunkcyjnych). Równie ważne jest dopasowanie produktów oświetleniowych, które nie zajmują cennego miejsca, a optymalnie doświetlają całą przestrzeń balkonu.

Najlepiej do tego celu sprawdzają się modele zewnętrzne ścienne (wodoszczelne, z materiałów odpornych na korozję i inne czynniki atmosferyczne). Bywają to kinkiety lub płasko przylegające do powierzchni plafony. Na niektórych balkonach ciekawą opcją są lampy sufitowe, umieszczone centralnie nad zestawem mebli, by równomiernie rozjaśnić wszystkie zakamarki. Gdzie szukać pomysłów? Sporo oryginalnych rozwiązań i inspiracji oferują sklepy z oświetleniem, jak LightPlus.pl.

Do budowania romantycznego przytulnego nastroju świetnie sprawdzają się też podświetlenia wykonane z produktów LED. Mogą to być taśmy LED o wysokim współczynniku ochrony, montowane w trwałych osłonach na elewacji, lub lampki LED w formie sznurów zawijanych na balustradach bądź podwieszanych wzdłuż krawędzi zadaszenia. Dostępność produktów o zróżnicowanym natężeniu, temperaturze barwowej i kolorze światła pozwala znaleźć optymalne rozwiązanie do każdej aranżacji.

Aranżacja balkonu o niewielkim metrażu – jaki styl wybrać?

Nie zapominajmy bowiem o tym, że oświetlenie na balkonie musi być również dopasowane do estetyki całej przestrzeni. Jakie zatem rozwiązanie wybrać, gdy nie dysponujemy nadmiernym metrażem? Wówczas najlepszą opcja bywają geometryczne i syntetyczne style minimalistyczne, bez nadmiernych ozdobników i rozbudowanej formy. Dotyczy to zarówno lamp, jak i całego wyposażenia balkonowego. Pozwala to uzyskać czystą, funkcjonalną przestrzeń, nie pozbawioną jednak walorów estetycznych. Świetnie sprawdza się nurt nowoczesny, skandynawski lub niektóre prostsze warianty przekornego i klimatycznego boho.

Pamiętajmy, że również to, z czego są wykonane oprawy oświetleniowe wpływa na odbiór miejsca. Co zatem zrobić, by balkon wydawał się większy? Warto wybierać jasne oprawy oświetleniowe, najlepiej z materiału odbijającego światło. Wówczas wprowadzimy jeszcze więcej światła, a przestrzeń wyda się optycznie nieco okazalsza.

Nowoczesne oświetlenie na balkon – funkcjonalność i estetykaBalkon to idealny kącik do wypoczynku, z którego chętnie korzysta wiele osób. Nawet niewielki bywa bardzo klimatyczny i wygodny. Trzeba tylko zadbać o właściwie dobrane wyposażenie, w tym produkty oświetleniowe. Zawsze warto planować kompleksowo, by lampy wpisały się w przestrzeń, dodając jej równocześnie funkcjonalności i klimatycznego nastroju.

Artykuł dostarczył partner strony.

Powiązane posty
Wnętrza

Jak dopasować szafkę na buty do stylu wnętrza?

Szafka na buty może być więcej niż tylko praktycznym dodatkiem – może stanowić centralny…
Czytaj więcej
Wnętrza

Jak wybrać lustro do łazienki?

Stoimy przed nim każdego ranka — lustro w łazience jest nie tylko towarzyszem podczas…
Czytaj więcej
Wnętrza

Kwietniki dekoracyjne do domu - podpowiadamy, jakie wybrać

Dekoracyjne kwietniki to znacznie więcej niż tylko dodatki do wnętrz. Są one odzwierciedleniem…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *