Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wyposażenie szklarni – dlaczego jest tak ważne?

Wyposażenie szklarni - dlaczego jest tak ważne?
Wyposażenie szklarni - dlaczego jest tak ważne?

Ilość upraw szklarniowych na świecie systematycznie rośnie – w Polsce również. Jak przedstawiają się statystyki dotyczące upraw szklarniowych w naszym kraju? Czego najwięcej uprawiamy w szklarniach?

Uprawy szklarniowe w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej

Polska zajmuje w Europie mocną, piątą pozycję pod względem upraw szklarniowych. Wyprzedzają  nas Hiszpanie, Włosi, Francuzi i Holendrzy. Najwięcej hodujemy w szklarniach pomidorów i ogórków, dzięki czemu te niegdyś typowo sezonowe warzywa, dostępne są na naszych stołach przez cały rok.

Szklarnie prywatne – jak powstają i jakie są ich koszty

Uprawą pod osłonami zajmują się nie tylko duże przedsiębiorstwa ogrodnicze. Szklarnie coraz częściej budowane są w prywatnych gospodarstwach. Wielu producentów oferuje gotowe konstrukcje – solidne i odporne na warunki atmosferyczne. Koszt gotowej przydomowej szklarni o powierzchni 11 m2, zamyka się w granicach 5000 złotych.

Przydomowe szklarnie najczęściej budowane są z aluminiowych profili, które dzięki odporności na korozje i trudne warunki atmosferyczne, zapewniają trwałość konstrukcji.

Wysokie plony – najważniejszy cel upraw szklarniowych

Z analizy danych, dotyczących upraw szklarniowych w Polsce wynika, że choć liczby dotyczące powierzchni szklarni są raczej stabilne, to wielkość produkcji wciąż rośnie. Oznacza to, że osiągamy coraz większe plony. Dzieje się tak, dzięki stosowaniu w Polskich szklarniach coraz nowocześniejszego wyposażenia. Pamiętajmy, że sama powierzchnia pod osłoną i ogrzewanie, to nie wszystko. Co gwarantuje nam wyższe plony na tej samej powierzchni? Przydatne wyposażenie dla przydomowej szklarni, podzielić można na kilka kategorii. Obok wyposażenia podstawowego zaliczają się do nich regały, akcesoria oświetleniowe, akcesoria do walki ze szkodnikami i inne rozwiązania niezbędne dla optymalizacji plonów, które znajdziemy w ofercie LC Hortigroup.

Trudno sobie wyobrazić współczesną szklarnię wielkopowierzchniową, nastawioną na hurtową produkcję, bez odpowiedniego wyposażenia pozwalającego na zmaksymalizowanie plonów.

Pomidory z polskich szklarni

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się wśród konsumentów pomidory koktajlowe. Wśród innych odmian, dużą popularnością cieszą się:

  • Atol – bezpiętkowe, okrągłe owoce, idealne zarówno do przetwórstwa, jak i do spożycia bezpośredniego
  • Jawor – popularna odmiana w uprawach wielkopowierzchniowych, o kulistych, lekko żebrowanych owocach bez piętki.
  • Bawole serce (Oxheart) – jedna ze starszych odmian, o dużych, mięsistych owocach.

Średnio, statystyczny polak spożywa około 10 kilogramów pomidorów rocznie. Dzięki zastosowaniu w szklarniach nowoczesnego wyposażenia, produkowane w ten sposób pomidory są coraz smaczniejsze, więc ich spożycie nadal rośnie.

Najczęściej pojawiające się choroby

Największym problemem upraw szklarniowych, są choroby wywołane przez grzyby. Walka z nimi w przypadku postępującej już choroby polega na opryskiwaniu roślin. Zdecydowanie lepiej, taniej i zdrowiej jest zapobiegać zarazom grzybiczym. Osiągnąć to można przez zastosowanie w szklarniach nowoczesnych systemów wentylacji i częste wietrzenie obiektów.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wysokiej jakości przewód wodociągowy za pomocą rur PVC

Podczas budowy basenu jednym z kluczowych aspektów jest wybór systemu wodociągowego, ponieważ od…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

10 powodów, dla których Karcher WD3 jest najlepszym wyborem dla twojego warsztatu

Decyzja o zakupie odpowiedniego odkurzacza warsztatowego może znacząco wpłynąć na komfort…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Automatyka przemysłowa. Jakie elementy wchodzą w skład systemu?

Automatyzacja procesów przemysłowych na wiele sposobów usprawnia pracę zakładów. Minimalizacja…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *