Chwasty i szkodniki

Oprysk na tuje – kiedy i jak go wykonać?

Oprysk na tuje - kiedy i jak go wykonać
Oprysk na tuje - kiedy i jak go wykonać

Żywotniki zaliczane do gatunków iglastych stanowią rośliny ozdobne. Wiele z nich wykorzystuje się również w celach leczniczych. Rozwój tui może być jednak zaburzony chorobami grzybowymi lub ekspansją szkodników. Warto wiedzieć, jakie preparaty należy wykorzystywać w walce z tego typu zagrożeniami.

Choroby grzybowe

Fytoftoroza wywoływana jest przez patogen, porażający rośliny, które rozwijają się w mocno nawilżonej glebie. Choroba grzybowa często atakuje młode sadzonki, doprowadzając do zaburzenia ich właściwego rozwoju. Fytoftoroza tui może powodować matowienie, brązowienie oraz obumieranie igieł. Choroba bardzo często atakuje pojedyncze pędy, nie zaburzając rozwoju pozostałych części żywotnika. Zdarza się, że infekcja grzybowa obejmuje wszystkie partie rośliny. Sprawdź także oprysk na brązowienie tui.

Ekspansja fytoftorozy jest szybka i intensywna, dlatego należy pamiętać o zastosowaniu zabiegów, ograniczających rozwój choroby. Efektywne rozwiązanie stanowi odkażenie miejsc, mających kontakt z podłożem tui. W zwalczaniu fytoftorozy można również wykorzystać opryski, likwidujące patogeny, rozwijające się w glebie. Porażone pędy należy wyciąć i spalić, by zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji grzybowej. Opryskując roślinę, warto pamiętać o zachowaniu wertykalnego ruchu. Preparat należy również zaaplikować w obrębie wewnętrznej struktury rośliny. Przed rozpoczęciem zabiegu można przeciąć pęd tui. Zielony przekrój stanowi sygnał, iż ekspansja choroby nie jest w zaawansowanym stadium. Jeśli jednak pęd ma inną barwę, wówczas należy usunąć całą roślinę.

Sprawdź także: Co posadzić wokół tui?

Szkodniki

Tuje narażone są na ataki organizmów, powodujących brązowienie igieł. Chcąc zwalczyć mszyce, ochojniki lub gatunki zaliczane do czerwców, warto stosować opryski na bazie ekologicznych preparatów. Zabiegi należy przeprowadzać w połowie marca. Olejowe preparaty, osadzające się na ciele szkodników, doprowadzają do duszenia się organizmów. Wiele środków zabezpiecza ponadto rośliny przed brązowieniem igieł. Opryskane tuje wykazują również dużą odporność na choroby grzybowe.

Chcąc zapewnić prawidłowy rozwój żywotników, warto stosować oprysk na bazie profesjonalnych preparatów. Duże znaczenie mają również regularne zabiegi pielęgnacyjne.

Powiązane posty
Chwasty i szkodnikiPielęgnacja

Walka z wciornastkami! Jak skutecznie się ich pozbyć?

Zauważasz niepokojące odbarwienia w okolicach płatków kwiatów? Widzisz skorkowacenia na…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *