Nawozy

Ogród piękny cały rok. Jak dobierać nawozy do trawników w zależności od pory roku?

Ogród piękny cały rok. Jak dobierać nawozy do trawników w zależności od pory roku?
Ogród piękny cały rok. Jak dobierać nawozy do trawników w zależności od pory roku?

Na estetykę ogrodu w dużej mierze wpływa zadbany trawnik. Albowiem rabaty mają dobrze się prezentować, jeśli trawa jest pożółkła, albo występuje wyraźne ubytki darni? Na szczęście są na to dobre sposoby. Wystarczy właściwie dbać o trawnik i dobierać nawozy do trawników w zależności od pory roku. Jak to zrobić?

Nawóz do trawnika na wiosnę – jaki wybrać?

Wiosenny nawóz do trawnika to tzw. nawóz startowy. Ma on pobudzić roślinę po okresie zimowania. Nawożenie trawnika można rozpocząć już w marcu. Ważne, by temperatura gleby przy nawożeniu nie była niższa niż 10 stopni. Nawóz na przymarzniętą ziemię nie zadziała dobrze. Podobny zresztą efekt jest przy nawożeniu w niskiej temperaturze jesienią. Wiosenny nawóz do trawnika przede wszystkim musi być bogaty w azot. To on jest źródłem jego wzrostu. Oczywiście nie można zapomnieć o innych ważnych dla trawnika minerałach, czyli fosforze, wapniu, czy magnezie. Nawóz można również dopasować w zależności od PH gleby, który chce się uzyskać. Jest to ważne także z punktu widzenia sadzonej roślinności, która wymaga PH kwasowego, zasadowego lub obojętnego. Zatem w przypadku chęci zbliżenia się do obojętnego lub zasadowego PH, przy odczynie kwaśnym należy stosować nawozy do trawników, które zawierają wapń. Z kolei w przypadku obojętnego lub zasadowego PH można stosować takie, które w swoim składzie zawierają związki siarkowe. Można wybrać zarówno nawóz długodziałający, jak i granulowany. Niektórzy z powodzeniem używają także nawozów płynnych, jednak tu nawożenie konieczne jest co kilka dni, a dodatkowo trzeba bardzo dobrze odmierzać ilość nawozu, aby nie spowodować porażenia rośliny, czyli zżółknięcia czy też zeschnięcia darni. Dla początkujących znacznie bezpieczniejsze są nawozy długodziałające, których używa się raz na 3-4 miesiące. Z kolei w przypadku nawozów granulowanych czynność trzeba powtarzać co 30 dni. Co ważne, w trakcie nawożenia trawnik nie powinien być wilgotny. Należy go podlać dopiero po równomiernym rozłożeniu granulatu. Czynność należy powtarzać wiosną po koszeniu, które paradoksalnie również sprzyja wzrostowi trawy i zagęszczaniu się trawnika. Tutaj warto stosować nawozy, które zwalczają także mech pojawiający się na trawniku. Przed pierwszym nawożeniem po zimie należy pamiętać o usunięciu z trawnika liści, wygrabieniu martwej trawy i uzupełnieniu braków poprzez wysypanie nasion tego samego gatunku trawy, najlepiej takiego o szybkim wzroście.

Nawóz na lato – jak nawozić trawnik?

W okresie letnim nawożenie jest równie istotne. Tutaj w dalszym ciągu stosujemy nawozy do trawników zawierające sporą dawkę azotu. Zanim zabierzesz się za letnie koszenie trawnika musisz zadbać o pozbycie się chwastów, które w tym okresie pojawiają się w dużej ilości. Zatem konieczne jest stosowanie oprysków. Muszą one być wykonywane, gdy temperatura nie przekracza 15 stopni. Koszenie można przeprowadzić już następnego dnia, a po nim zasilić trawę nawozem. Przed nawożeniem trawa nie może być mokra, ale jednocześnie musi być odpowiednio nawodniona. Latem w okresie suszy musisz dbać o codzienne zraszanie trawy, gdyż wysypanie nawozu na przesuszoną trawę skutkować będzie jej porażeniem.

Nawożenie trawników jesienią – o czym należy pamiętać?

Ponieważ nawożenie trawnika przypada na okres od marca do października, również jesienią trzeba wysypać odpowiedni nawóz. Oczywiście należy to zrobić jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Tutaj nie stosuje się już nawozów azotowych, sprzyjających wzrostowi trawy, gdyż musi ona przygotować się na zimowanie. Do tego celu potrzebna jest jej dawka nawozu do trawnika z fosforem i potasem. Te pierwiastki są ważne dla trawy po okresie zimowania. Dzięki temu może czerpać składniki odżywcze tuż po zimie i przygotować się na ponowną wegetację.

Przechowywanie nawozów – istotne kwestie, o których warto wiedzieć

Nawozy podobnie jak inne produkty do pielęgnacji ogrodu zimą muszą „przezimować”. Również wtedy, kiedy nie są używane powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. W przypadku nawozów granulowanych jest to suche i zacienione miejsce. Zawilgocenie nawozu powoduje jego zbrylenie przez co traci on cenne odżywcze dla trawy pierwiastki. Podobnie jest w przypadku nawozów do trawników w płynie, których długotrwałe odstawienie powoduje rozwarstwianie się nawozu, jednak w takiej sytuacji wystarczy nim wstrząsnąć. Problem pojawia się kiedy przechowywany jest w zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze, co powoduje utratę cennych minerałów.

Warto czytać zalecenia producentów odnośnie przechowywania nawozów. Ponadto sugerują oni również dawkę nawozu jaką należy stosować na określony obszar ogródka. Dzięki kierowaniu się zaleceniami można cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok.

Powiązane posty
Nawozy

Nawożenie zbóż. Jakie nawozy sprawdzą się najlepiej?

Jesień jest okresem, w którym należy odpowiednio przygotować rośliny na okres spoczynku. Z tego…
Czytaj więcej
Nawozy

Jak przygotować ogród na nadejście wiosny i lata?

Wiosenny ogród to miejsce, które może cieszyć i zachwycać lub wprost przeciwnie – stać się…
Czytaj więcej
Nawozy

Nawożenie azotem truskawek – jakie preparaty stosować?

Truskawka jest często wybierana przez polskich ogrodników do uprawy. Jest to roślina o…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *