Oświetlenie

Popularne kategorie oświetlenia do ogrodu – przegląd 2019

Popularne kategorie oświetlenia do ogrodu – przegląd 2019
Popularne kategorie oświetlenia do ogrodu – przegląd 2019

Lato to czas gdy powietrze pachnie inaczej niż podczas innych pór roku. To czas, gdy natura w pełni rozwinięta prezentuje swoje najwspanialsze oblicze. Właściciele ogródków rodzinnych i działkowych nierzadko spędzają wtedy czas w altanach, na tarasach wśród rodziny i przyjaciół rozkoszując się panującą wokół aurą. Spontaniczne grille, ogniska i inne spotkania owocują niemalże zawsze siedzeniem do późna w najwspanialszych nastrojach. Pamiętajmy aby uatrakcyjnić miejsce spotkań oświetleniem, które nada odpowiedniego tonu rozmowom a natura w postaci rabatek i kwietników pokaże się z jak najlepszej strony – nawet po zmroku.

Co charakteryzuje oświetlenie zewnętrzne ogrodowe

Lampy zewnętrzne nieco różnią się od lamp wewnętrznych. Wszak mają bardzo dużo cech wspólnych, czasami dostępne są nawet w podobnych stylizacjach to przy wyborze lamp na zewnątrz powinniśmy kierować się kilkoma innymi elementami i czynnikami. Jednym z nich jest wskaźnik stopnia ochrony IP. Mówi nam on o odporności oświetlenia zewnętrznego na warunki atmosferyczne, w tym wilgoć oraz ciała obce. Im wyższy wskaźnik, tym bardziej szczelna oprawa lampy będzie. Standardowymi wartościami w przypadku tego rodzaju oświetlenia stały się wskaźniki IP44 w przypadku lamp, których miejscem docelowym będzie na przykład zadaszony taras oraz IP65, w przypadku lamp montowanych tuż obok oczka wodnego. Oczywiście dobór tych lamp uzależniony jest w dużej mierze od wymogów użytkownika.

Lampy na zewnątrz bardzo często są również dostępne z systemem solarnym. O ile nie ma dużego uzasadnienia dla wykorzystywania tej technologii w salonie czy kuchni, o tyle w przypadku ogrodu już tak. Lampy z modułem solarnym są wystawione na oddziaływanie promieni słonecznych. Warto więc przekuć to na własną korzyść i zadbać o to, aby rachunki za wykorzystywanie oświetlenia na zewnątrz znacznie spadły. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj oświetlenia – lampy solarne – będzie początkowo wymagał większego nakładu finansowego. Jak jednak zapewniają producenci – z pewnością odda z nawiązką.

Rodzaje lamp ogrodowych

Oprawy ogrodowe mogą się różnić technicznie i wizualnie w zależności od miejsca docelowego montażu, oczekiwania co do barwy i mocy światła czy też innych preferencji użytkownika takich jak na przykład styl, w jakim zostały wykonane. Do najpopularniejszych kategorii lamp na ogród należą słupki oświetleniowe, kinkiety ogrodowe, lampy solarne i lampy ogrodowe LED.

Słupki oświetleniowe – charakteryzuje je długość podstawy, która mieści się na delikatnym cokole lub innym elemencie, który pozwala zamocować oprawę do podłoża. Słupki oświetleniowe są idealną propozycją dla osób poszukujących lamp, które wskażą drogę z budynku A do budynku B lub lamp, które nie będą rzucały się mocno w oczy. Dostępnych jest wiele modeli oddających najróżniejsze style – klasyczny, nowoczesny, skandynawski.

Kinkiety ogrodowe – lampy stricte naścienne. Przysłużą do oświetlenia drzwi wejściowych do domu, tarasu lub altany. Charakteryzują się wysokością na poziomie 30 do 70 centymetrów. Wielu producentów przykłada szczególną wagę do tego aby zapewnić kinkiety ogrodowe w najlepszej jakości z najnowszymi technologiami – solarną i LED. Często również modele kinkietów posiadają w zestawie czujniki ruchu, wykrywające poruszanie się istot w kierunku światła.

Lampy solarne – absolutny hit ostatnich lat. Niegdyś traktowane jako lampy dekoracyjne, teraz oświetlenie solarne to gwarancja obniżenia rachunków za prąd. Nowoczesne panele solarne wykorzystane w oprawach ogrodowych są bardzo trwałe i efektywne. Są w stanie zapewnić światło przez 8 godzin po uprzednim naładowaniu. Co również istotne, wiele modeli lamp solarnych posiada wbudowany czujnik zmierzchu co pozytywnie wpływa na oszczędzanie zebranej wcześniej energii.

Lampy ogrodowe LED – Technologia LED to zaraz obok paneli solarnych drugie najlepsze wykorzystanie współczesnej wiedzy w branży oświetlenia. Żarówki LED z powodzeniem wypierają z obiegu żarówki tradycyjne ze względu na swoją energooszczędność – są w stanie zużyć nawet o 90 procent mniej energii elektrycznej niż tradycyjne źródło światła. Lampy ogrodowe LED wizualnie nie różnią się od innych opraw ogrodowych, jednak często zawierają wbudowane źródło światła, które według wielu producentów wytrzyma nawet do 10 000 roboczo godzin.

Wszystko brnie do przodu

Technologia goni technologię. Również w przypadku oświetlenia zewnętrznego. Warto więc decydować się na co raz to nowsze rozwiązania technologiczne, ponieważ z pewnością przełoży się to na zużycie energii, wygodę, bezpieczeństwo a także ekologię. Przed zakupem odpowiednich lamp do naszej wymarzonej aranżacji zewnętrznej warto zaplanować wybór wcześniej. Zachęcamy przede wszystkim do zapoznania się z przykładowymi aranżacjami ogólnodostępnymi w Internecie, tak aby w naszej głowie pojawił się pomysł oraz abyśmy wiedzieli jakie możliwości mamy – a tych, w przypadku lamp, mamy bardzo dużo.

Powiązane posty
Architektura ogrodowaOświetlenie

Jak rozświetlić ogród latem?

Pięknie zaaranżowany taras zachęca do spędzania w nim letnich wieczorów. Organizacja spotkań…
Czytaj więcej
Oświetlenie

Tanie oświetlenie ogrodu dzięki lampom solarnym

Ciepłe sierpniowe wieczory sprzyjają wypoczywaniu i spotkaniom towarzyskim w ogrodzie. To świetny…
Czytaj więcej
Oświetlenie

Żaluzje drewniane, czy aluminiowe? Które wybrać?

Wybór żaluzji nie jednemu z nas spędził sen z powiek. Okazuje się bowiem, że spełniają one w…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *