Podlewanie

Podlewanie kropelkowe – co to jest, jak działa, czy warto?

Podlewanie kropelkowe – co to jest, jak działa, czy warto
Podlewanie kropelkowe – co to jest, jak działa, czy warto

Nawadnianie kropelkowe zyskuje coraz większą popularność z uwagi na liczne zalety. Dostarcza roślinom optymalną ilość wody, a przy tym zmniejsza jej zużycie i oszczędza czas. Dowiedz się, na czym polega podlewanie kropelkowe i gdzie je stosować.

Co to jest i jak działa nawadnianie kropelkowe?

System podlewania kropelkowego służy do precyzyjnego nawadniania różnych rodzajów roślin. Woda dozowana jest w formie małych kropel bezpośrednio do korzenia. Nawadnianie jest powolne i równomierne. Dzięki temu woda spływa stopniowo w głąb gleby, co umożliwia korzeniom roślin jej efektywne pobieranie w optymalnej ilości.

Instalacja podlewania kropelkowego nie jest skomplikowana, a zasada działania jest dość prosta. Transport wody odbywa się za pomocą linii kroplującej, na której znajdują są kroplowniki (emitery). Otwory te umieszcza się tuż przy uprawianych roślinach. Umożliwia to dostosowanie nawadniania do indywidualnych wymagań konkretnych gatunków.

Gdzie stosuje się nawadnianie kropelkowe?

Do niedawna podlewanie kropelkowe stosowane było głównie do nawadniania upraw pod osłonami, czyli w tunelach foliowych i szklarniach. Obecnie metoda ta ma szeroki zakres zastosowań, zarówno w rolnictwie, jak i ogrodach przydomowych. Doskonale sprawdza się do podlewania pojedynczych roślin jadalnianych i dekoracyjnych. Nie jest natomiast zalecana do obszarów porośniętych zwartą roślinnością, np. trawników czy roślin okrywowych.

Nawadnianie kropelkowe przeznaczone jest do efektywnego podlewania warzyw, kwiatów na rabatach, iglaków, w tym także żywopłotu, jak również drzew owocowych w przydomowym sadzie czy na plantacji.

Coraz częściej nawadnianie kropelkowe stosuje się także do podlewania roślin posadzonych w donicach na balkonie i tarasie. Na rynku dostępne są specjalne systemy dedykowane do dostarczania wody kwiatom w pojemnikach.

Czy warto zainstalować podlewanie kropelkowe?

Podlewanie roślin metodą kropelkową ma wiele zalet. Gwarantuje zielony ogród nawet podczas suszy. Wyposażenie systemu w automatyczne sterowniki sprawia, że instalacja jest bezobsługowa i zapewnia nawodnienie roślin nawet podczas urlopu.

Przede wszystkim nawadnianie kropelkowe sprawia, że woda dostarczana jest bezpośrednio do korzenia. Wiele roślin rabatowych i warzyw nie toleruje podlewania po liściach „z góry”. Przyczynia się to bowiem do poparzenia przez słońce, powoduje choroby grzybowe i strąca pąki oraz kwiaty.

Jednorazowo dozowane są relatywnie niewielkie dawki wody, która pozostaje w zasięgu systemu korzeniowego. Dzięki temu nie spływa w głąb gleby, a tym samym nie dochodzi do jej strat. Intensywność podlewania można zaś dostosować do indywidualnych wymogów danego gatunku rośliny.

Ponadto zautomatyzowanie systemu podlewania kropelkowego umożliwia dostosowanie nawadniania do panujących warunków wilgotnościowych (dzięki zamontowaniu czujników deszczu i wilgoci). Woda jest też dostarczana w czasie, kiedy jej przyswajalność przez rośliny jest największa, a parowanie najmniejsze.

W efekcie podlewanie kropelkowe ogranicza zużycie wody nawet o kilkadziesiąt procent, co wpływa na mniejsze koszty utrzymania ogrodu. Poza tym ułatwia pielęgnację roślin i oszczędza cenny czas. System nawadniania kropelkowego to inwestycja, która zwraca się dość szybko.

Z czego składa się system podlewania kropelkowego? 

fot.: wąż kropelkowy

System nawadniania kropelkowego składa się z różnych części. Głównym elementem jest rura kroplująca w postaci taśmy, linii lub węża. Różnica dotyczy budowy. Taśmy kroplujące są bardziej elastyczne i mają cieńsze ścianki, a kroplowniki umieszczone są wewnątrz. Natomiast linie kroplujące mają emitery zatopione w ściance już na etapie produkcji.

Na rynku dostępne są także różne rodzaje węży kroplujących. Wyróżnia się 2 typy: kroplujący i pocący. Pierwszy rodzaj węża posiada fabryczne otwory, przez które wydostaje się woda i tworzy duże krople. Wąż kroplujący jest bardzo wydajny i dostarcza odpowiednie ilości wody roślinom o większych wymaganiach. Natomiast wąż pocący wykonany jest z półprzepuszczalnego materiału, w którym nie ma wyraźnych otworów. Woda wydostaje się równomiernie na całej powierzchni, a krople są mniejsze.

Przejdź do poradnika i dowiedz się wszystkiego na temat węży ogrodowych:

 – Jaki wąż ogrodowy wybrać? Który kupić, aby był najlepszy? >>

Konieczne do podlewania jest źródło zasilania. Woda może pochodzić z kranu, czyli sieci wodociągowej, ze studni lub innego zbiornika. W dwóch ostatnich przypadkach konieczne jest zastosowanie pompy ogrodowej.

Całym system nawadniania kropelkowego zarządza się za pomocą sterownika mechanicznego lub elektrycznego. Instalację można także zautomatyzować poprzez zastosowanie sterownika elektronicznego, elektrozaworów oraz czujników wilgotności.

Dobrym wyborem są systemy nawadniania, które można samodzielnie skompletować i zamontować, np. Kärcher Rain System™. Dzięki temu instalacja jest maksymalnie dostosowana do indywidualnych potrzeb ogrodu i posiadanych roślin.

Czytaj także: Jaką pompę wodną do ogrodu wybrać? Rodzaje pomp ogrodowych >>

Materiał informacyjny

Powiązane posty
Podlewanie

Jak pielęgnować róże, by długo zachowały świeżość?

Róże są niezwykle piękne, jednak ich urok dość szybko przemija. Są też trudne w uprawie…
Czytaj więcej
Podlewanie

Jak zabezpieczyć system nawadniania ogrodu na zimę?

Aby ogród cieszył oko przez cały sezon, należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin.
Czytaj więcej
Podlewanie

Podlewanie ogrodu. Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

Długo oczekiwany zbiór warzyw w dużej mierze zależy od prawidłowego nawadniania ogrodu. Jeśli…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *