Nawozy

Nawożenie azotem truskawek – jakie preparaty stosować?

Nawożenie azotem truskawek – jakie preparaty stosować
Nawożenie azotem truskawek – jakie preparaty stosować

Truskawka jest często wybierana przez polskich ogrodników do uprawy. Jest to roślina o niewysokich wymaganiach zarówno pod względem glebowym, jak i warunków klimatycznych. Pomimo to plantacja wymaga nawożenia makro- i mikroelementami. Szczególnie ważne jest zapotrzebowanie na azot, którego zarówno niedobory, jak i nadmiar mają negatywny wpływ na plony.

Znaczenie optymalnego dawkowania azotu w nawożeniu truskawek

Opracowane około 30 lat temu wytyczne dotyczące uprawy truskawek wskazują, że do osiągnięcia optymalnych plonów z jednego hektara trzeba dostarczyć roślinom około 130-140 kg azotu (N). Zazwyczaj pierwiastek ten jest pobierany z gleby, a największe zapotrzebowanie na ten składnik występuje w początkowym okresie wegetacji roślin. W tym okresie dobrym wyborem jest wieloskładnikowy nawóz pod truskawki z grupy NPK, który dostarczy roślinom również inne potrzebne makroelementy. Wiosenne zapotrzebowanie na azot należy pokrywać, stosując N i K dawki w proporcjach 1:1. Na kolejnych etapach zaleca się zmniejszenie azotowania na rzecz potasu w stosunku 1:1,3-1,4.

W początkowym okresie wegetacji można stosować preparat ADOB® ProFit 10-40-8 + mikro Owoce i Warzywa, z przewagą fosforu. Produkt ten, podobnie jak jego warianty o innych proporcjach podstawowych makroelementów, zawiera składniki schelatowane, znacznie łatwiej przyswajane przez rośliny. Nawóz może też być stosowany w dwóch kolejnych aplikacjach – w okresie rozwoju liści i kwitnienia.

Skutki przenawożenia azotem

Nawożenie azotem wymaga szczególnej uwagi, gdyż nadmiar tego składnika może powodować obniżenie jakości plonów. Konsekwencje przenawożenia azotem są zauważalne zarówno w owocach, jak i w roślinach. Przejawiają się między innymi cechami, takimi jak:

  • miękkość owoców,
  • podatność na odgniecenia,
  • nietrwałość w transporcie,
  • bujny wzrost wegetacyjny roślin,
  • zwiększenie podatności na stres,
  • zwiększenie podatności na choroby truskawek.

Aby zapobiec takim zmianom, producent nawozów, firma ADOB, nie zaleca stosowania w początkowym okresie wegetacji preparatów wyłącznie azotowych lub takich jak ADOB ProFit 18-18-18 + mikro Owoce i Warzywa, w którym azot stanowi znaczną część składu. Preparat natomiast może być stosowany trzykrotnie w okresie rozwoju kwiatostanu, początku kwitnienia i po zbiorze owoców.

Skutki niedoboru azotu

Równie poważne konsekwencje, jak przeazotowanie, może przynosić niedobór tego składnika w glebie. Jego brak przyczynia się do spowolnienia wzrostu roślin, rozwoju kwiatostanów i zawiązywania owoców. Skutkiem są znacznie niższe plony z hektara.

Sposobem na uzupełnienie zauważalnych niedoborów azotu mogą być nawozy dolistne na zboże i warzywa. Dobrym wyborem do suplementacji przed kwitnieniem i w okresie jest preparat ADOB NP stosowany w ilości 7-8 l/ha. Alternatywą są też wieloskładnikowe nawozy płynne z serii Basfoliar, które można aplikować w fazie rozwoju kwiatostanów na plantacjach owoców jagodowych.

W nawożeniu truskawek azotem istotne jest również uzupełnianie tego składnika w glebie już po zbiorze. Pozwala to na lepsze zawiązywanie pąków kwiatowych na następny rok.

Powiązane posty
Nawozy

Nawożenie zbóż. Jakie nawozy sprawdzą się najlepiej?

Jesień jest okresem, w którym należy odpowiednio przygotować rośliny na okres spoczynku. Z tego…
Czytaj więcej
Nawozy

Jak przygotować ogród na nadejście wiosny i lata?

Wiosenny ogród to miejsce, które może cieszyć i zachwycać lub wprost przeciwnie – stać się…
Czytaj więcej
Nawozy

Ogród na balkonie – o czym musisz pamiętać?

Mieszkasz w bloku, ale marzy Ci się mały ogród w formie błogiej strefy relaksu? A może szukasz…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *