Rośliny, nasiona, cebule

Modrzew – zastosowanie i właściwości

Modrzew - zastosowanie i właściwości
Modrzew - zastosowanie i właściwości

Z drzew iglastych modrzew najlepiej nadaje się do tworzenia szybko rosnących plantacji drzew ozdobnych na działce, rośnie szybciej niż inne drzewa. Ale dla długoterminowej uprawy nie wszystkie rodzaje są odpowiednie. Faktem jest, że większość modrzewi a jest ich około 20 gatunków, jest bardzo podobnych pod względem wyglądu i nie tolerują bliskiego występowania wód gruntowych.

Gdzie modrzew rośnie?

  Modrzew, zalicza się do drzew iglastych, jednak całkowicie rzuca swoje igły z początkiem jesieni i zimy. Obszar dystrybucji tego gatunku jest dość szeroki, roślinę tę można znaleźć na północy i zachodzie Europy. Obecnie jest to jeden z najliczniejszych gatunków drzew, na całym świecie, brzoza jest na drugim miejscu.

Modrzew nie lubi cienia, ale odnośnie gleby jest mało wymagający. W sprzyjających warunkach roślina jest w stanie żyć przez około 500 lat, zdarzają się przypadki, gdy możliwe było napotkanie drzewa, które liczyło sobie około 800 lat. Zwykle gatunek ten rośnie obok jego najbliższych krewnych: sosny, świerku i cedru, jednak można zaobserwować czyste lasy modrzewiowe. Drzewo może istnieć w warunkach współczesnej metropolii z dużą produkcją przemysłową. Istnieją gatunki, które nawet żyją w warunkach wiecznej zmarzliny.

Modrzew – zastosowanie

  Do dziś modrzew pozostaje najpopularniejszym materiałem w segmencie budowlanym, nie tylko w naszym kraju, ale także na całym świecie. Wszystko to dzięki niezwykłym właściwościom przyrody. Nasi przodkowie byli ściśle zainteresowani wyborem materiałów do budowy mieszkań. Obecnie konieczne jest wykorzystywanie wysokiej, jakości drewna nietkniętego przez owady, które może przetrwać kilkaset lat. Ponadto, dla wygodnego i ekonomicznego przetwarzania, drzewo powinno mieć długi pień o tej samej średnicy na całej długości. Dlatego wiele domów w starożytności zbudowano głównie z modrzewi. Takie drewno przez długi czas nie traci swojego pierwotnego wyglądu, co sprawia, że dodatkowa obróbka chemiczna i mechaniczna staje się niepotrzebna.

Fenomenalne właściwości modrzewia

  Od czasów starożytnych modrzew słynął z unikalnych właściwości, dzięki czemu był aktywnie wykorzystywany nie tylko w budownictwie, ale także w medycynie. Podczas wykopalisk prowadzonych na terytorium Azji Środkowej znaleziono produkty z drewna modrzewiowego, niemal nietknięte czasem. Drewno tego gatunku odróżnia się od reszty drzew ze względu na czerwony odcień i piękny wzór. Modrzew posiada specjalny skład chemiczny żywicy, ponadto drzewo nie boi się chorób grzybowych i tworzy specjalny zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach. Pień drzewa jest równy, posiada małe sęki, co sprawia, że jego obróbka jest szybka. Gdy drewno wysycha, jego gęstość znacznie wzrasta, tak, że niemożliwe jest usunięcie z niego gwoździa.

Właściwości lecznicze modrzewia

  Praktycznie każda część rośliny zawiera substancje korzystne dla zdrowia. Modrzew jest używany do produkcji olejków eterycznych, wywarów i maści. Żywica drzewna ma właściwości przeciwbakteryjne, bogata w witaminy i pierwiastki śladowe. Skład modrzewia syberyjskiego zawiera specjalne substancje tj. przeciwutleniacze, które mają właściwości spowalniające starzenie się ludzkiego organizmu. Modrzew nasyca powietrze tymi substancjami, dlatego jego produkty są naturalnymi generatorami zdrowia.

  W medycynie ludowej modrzew jest wykorzystywany do robienia nalewek i syropów. Takie produkty posiadają lecznicze właściwości w chorobach układu moczowego oraz trawiennego, ponieważ regulują florę bakteryjną. A także przyczyniają się do ustąpienia przeziębienia, bólu stawów oraz chorób skórnych. Do przygotowywania specjałów prozdrowotnych wykorzystywane są młode szyszki, kora, żywica, igły.

Te cenne części modrzewia zawierają: garbniki i terpenoidy. Na tej podstawie można stwierdzić, że modrzew posiada działanie moczopędne, i przeciwzapalne. W okresie jesiennym i zimowym warto stosować takie produkty, ponieważ zapewnią wzmocnienie organizmu, który będzie w stanie obronić się przed bakteriami i wirusami.

Powiązane posty
PielęgnacjaRośliny, nasiona, cebule

Agrowłóknina - niezbędny element ochrony twojego ogrodu

W dzisiejszych czasach, gdzie każdy detal ma znaczenie dla estetyki i zdrowia ogrodu…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaRośliny ozdobneRośliny, nasiona, cebule

Rola roślin w oczku wodnym

Nawet małe oczko wodne to wyjątkowa ozdoba ogrodu. Pełni ono kilka ważnych i nie zawsze…
Czytaj więcej
Drzewka ozdobnePielęgnacjaRośliny, nasiona, cebule

Tuja brązowieje - jaki oprysk wybrać?

Jeśli tuja brązowieje, jest to znak, że prawdopodobnie zaatakowała ją choroba grzybowa. W takim…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *