Drzewa

Jak założyć sad owocowy?

Jak założyć sad owocowy?
Jak założyć sad owocowy?

Czy zastanawialiście się jak założyć sad owocowy? W tym artykule przedstawimy Wam pomysły jak zacząć przygodę z sadownictwem. Jeśli nigdy wcześniej nie zajmowałeś się uprawą drzew owocowych – to ten artykuł może być właśnie dla Ciebie.

Sad mały, duży, a może ekologiczny?

Uprawa drzew owocowych może dać szereg możliwości rozwoju dla przyszłego sadownika. Dzisiejszy popyt na eko uprawy otwiera drzwi na wiele lukratywnych biznesów. To od Ciebie zależy jaką ścieżkę rozwoju wybierzesz.

To od czego należy zacząć naszą przygodę z sadownictwem, to działka rolnicza, na której będziemy prowadzić swoją uprawę. Musimy zdecydować się na rodzaj uprawy i jej wielkość.

Wyróżniamy małe przydomowe sady, które często uprawiane są przy okazji innej działalności rolniczej. Jest to dobra forma na zaznajomienie się z charakterystyką upraw drzew i krzewów owocowych. Większość zbiorów przeznaczona jest do konsumpcji w danym gospodarstwie.

Jakie odmiany drzew są właśnie dla Ciebie?

Gdy Decydujemy się na uprawę na większą skalę – wtedy warto zainteresować się nowoczesnymi, niskopiennymi odmianami, które są dużo bardziej wygodne podczas zbiorów.

Coraz częstszą praktyką staje się wytwarzanie przez sadowników dżemów i innych przetworów oznaczonych etykietą z odpowiednimi certyfikatami ekologicznymi. Jest to podążanie za trendami i rosnącą świadomością zdrowotną konsumentów.

W zależności czy zdecydowaliśmy się na wielohektarową uprawę przemysłową, czy na przydomowy sad z kilkunastoma drzewkami – powinniśmy wiedzieć, jak dużej ilości owocu powinniśmy się spodziewać z naszych upraw. Uprawiając czereśnie, możemy uzyskać 5-14 ton z jednego hektara uprawy. Dla kontrastu z jednego hektara uprawy jabłoni możemy się spodziewać od 40 do 50 ton owoców. Wiśnie dadzą nam pomiędzy 10 a 20 ton z hektara.

Ilość uzyskanych owoców jest ściśle uzależniona od wielu czynników, takich jak odpowiednie nawożenie gleby, czynniki atmosferyczne, czy ilość oprysków. Tylko doświadczony sadownik będzie wiedział jak połączyć te wszystkie elementy, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Sposoby na usprawnienie pracy w sadzie

Bardzo ważnym elementem uprawy każdego sadu, jest korzystanie z różnego rodzaju urządzeń i maszyn rolniczych, które w zależności od skali uprawy – pomogą nam w sprawnych zbiorach, czy też pielęgnacji drzew i krzewów.

W zależności od rodzaju prowadzonych upraw należy użyć odpowiednich maszyn rolniczych, dzięki którym praca stanie się o wiele sprawniejsza i bardziej wydajna. Czy będzie to opryskiwacz sadowniczy, czy specjalna platforma lub też wymiatarka gałęzi – należy zadbać o prawidłowe ich funkcjonowanie.

Jeśli nie zatroszczymy się o regularny serwis naszych maszyn, możemy być pewni, że prędzej, czy później zemści się to na naszej pracy i będzie skutkować przestojami w pracy. Pamiętajmy, jak ważne jest wymienianie części eksploatacyjnych w takich maszynach. Są narażone na pył i kurz, który wchodzą w każdą szczelinę maszyny. Regularna wymiana filtrów maszyn rolniczych zaowocuje redukcją niepotrzebnych kosztów. Praca, którą jest w stanie wykonać każdy w ciągu kilkunastu minut, może uchronić przed bardzo kosztownymi stratami i serwisem.

Odpowiednie miejsce do uprawy to podstawa

Bardzo istotnym zagadnieniem jest położenie sadu i odległość od odbiorców, co będzie się wiązać z mniejszymi lub większymi kosztami transportu. Uprawa drzew owocowych wymaga dosyć żyznej gleby. Te gliniaste, lub gliniasto-piaszczyste sprawdzą się idealnie. Odczyn podłoża powinien znajdować się w granicach 5,5 do 6,5 pH.

Sprawdź także: Drzewo jabłoni – obowiązkowe w każdym sadzie i ogrodzie

Szukając odpowiedniego miejsca na sad, należy poznać wymogi danego gatunku drzew do prawidłowego wzrostu. Jabłonie wymają stosunkowo dobrze nasłonecznionych, zacisznych miejsc. Podobna sytuacja jest z morelami, które najlepiej owocują na południowych, delikatnych zboczach pagórkowatego terenu.

Warto pamiętać, że nowoczesne odmiany, które potrafią owocować dużo bardziej obficie od tych tradycyjnych, niestety są także bardziej podatne na różnego rodzaju szkodniki. Dla sadowników planujących uprawę ekologiczną – warto zainteresować się odmianami tradycyjnymi jak: renety, czy śliwki węgierki.

Mamy nadzieję, że udało nam się przedstawić chociaż w zarysie zagadnienie zakładania sadu owocowego. Jest to bardzo wdzięczna forma rolnictwa, a gdy uprawiana z głową, z pewnością zaowocuje wyśmienitym biznesem.

Powiązane posty
Drzewa

Kiedy przycinać drzewa owocowe jesienią?

Jesień to dla ogrodników moment, gdy z jednej strony zbierają ostatnie plony, z drugiej…
Czytaj więcej
DrzewaOwoceRośliny jadalneW Twoim ogrodzie

Stare odmiany drzew owocowych - powracają do polskich ogrodów

Drzewa owocowe to nieodłączny element polskiego krajobrazu i część naszej rodzimej tradycji.
Czytaj więcej
DrzewaOwoceRośliny jadalneW Twoim ogrodzie

Niskopienne, kolumnowe czy karłowe - jakie drzewka owocowe wybrać?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na wygodę i funkcjonalność w swoim…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *