Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak magazynować i wykorzystywać wodę deszczową?

Jak magazynować i wykorzystywać wodę deszczową?
Jak magazynować i wykorzystywać wodę deszczową?

W jaki sposób można zbierać wodę deszczową? Jakie instalacje służą do tego celu? I do czego później tę wodę wykorzystać?

W czym magazynować deszczówkę?

Wodę deszczową gdzieś trzeba odprowadzać. Rozwiązania są różne. Możemy odprowadzać ją do kanalizacji, zbiornika retencyjnego, albo do gruntu za pomocą drenażu rozsączającego lub studni chłonnej. Czy jednak nie jest to pewnego rodzaju marnotrawstwo? Deszczówkę można wykorzystać na wiele sposobów, więc po co się jej pozbywać? Zamiast się marnować, woda deszczowa może być magazynowana w specjalnych zbiornikach (www.ekodren.pl), naziemnych lub podziemnych.

Zbiornik ustawia się przy rurze spustowej i łączy na przykład z zamontowanym do niej zbieraczem wody. Jego pojemność, zależnie od modelu, może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy litrów, przy czym te największe zbiorniki są montowane pod ziemią.

Przeciętnie z dachu o powierzchni 120 m2 można w ciągu 20-minutowego deszczu zebrać około 360 l wody. Wybierając zbiornik, warto mieć to na uwadze. Jeśli jego pojemność będzie za mała, nadwyżka wody deszczowej zmarnuje się. Ale pod uwagę trzeba wziąć też zapotrzebowanie w naszym gospodarstwie domowym. Może nie zdołalibyśmy zagospodarować dużych ilości deszczówki? W takim wypadku zbiornik o mniejszej pojemności w zupełności wystarczy do naszych celów.

Jak wykorzystać deszczówkę?

Do picia się taka woda nie nadaje, ponieważ nie spełnia higienicznych wymogów, ale można wykorzystać ją do celów przemysłowych. Dobrze nadaje się do prania i zmywania (dlaczego, o tym powiemy za chwilę), można też podlewać nią ogród.

Dlaczego warto wykorzystywać wodę deszczową?

Jednym z argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem jest oszczędność. Deszczówka może zastąpić około 45% wody wodociągowej zużywanej w domu, a to oznacza oczywiście mniejsze opłaty.

Ze względu na lekko kwaśny odczyn woda deszczowa doskonale nadaje się do nawadniania ogrodu. Jest to woda najbardziej naturalna, więc najzdrowiej jest właśnie nią podlewać rośliny. Jest to też woda miękka, co oznacza, że nie zawiera wapnia ani magnezu. Z tego względu świetnie nadaje się do prania i zmywania. Używanie jej do tych celów ograniczy tendencję do osadzania się kamienia, pozwoli też zaoszczędzić na proszku.

Oprócz tego magazynowanie deszczówki wiąże się z korzyściami ekologicznymi. Woda pozostaje w miejscu opadu, co zapobiega obniżaniu się poziomu wód gruntowych, przeciążeniom kanalizacji burzowej, a nawet powodziom.

Czy zawsze można wykorzystać wodę deszczową?

To, czy woda deszczowa będzie nadawać się do wykorzystania w gospodarstwie, zależy od jej czystości. Deszczówka z natury sama w sobie jest bardzo czysta i nie ma w niej zarazków. Problem w tym jednak, że aby ją zmagazynować, jest ona zbierana z rynien, a zatem musi spłynąć po powierzchni dachu. W trakcie tego procesu może ulec zanieczyszczeniu.

Jakość deszczówki ściśle więc zależy od rodzaju powierzchni dachu. Najlepiej nadają się dachy z pokryciem ceramicznym, blaszanym lub betonowym, natomiast nie powinno się używać deszczówki zbieranej z dachów pokrytych papą bitumiczną lub płytami azbestowymi.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wysokiej jakości przewód wodociągowy za pomocą rur PVC

Podczas budowy basenu jednym z kluczowych aspektów jest wybór systemu wodociągowego, ponieważ od…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

10 powodów, dla których Karcher WD3 jest najlepszym wyborem dla twojego warsztatu

Decyzja o zakupie odpowiedniego odkurzacza warsztatowego może znacząco wpłynąć na komfort…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Automatyka przemysłowa. Jakie elementy wchodzą w skład systemu?

Automatyzacja procesów przemysłowych na wiele sposobów usprawnia pracę zakładów. Minimalizacja…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *