Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Farba elewacyjna – jak w pięciu krokach dobrze pomalować elewację?

Farba elewacyjna – jak w pięciu krokach dobrze pomalować elewację?
Farba elewacyjna – jak w pięciu krokach dobrze pomalować elewację?

Malując elewację, dbamy nie tylko o estetykę domu z zewnątrz, ale także tworzymy warstwę ochronną w postaci farby elewacyjnej. Chroni ona tynk przed niszczącym działaniem wody i wilgoci, a także promieni UV. Poniżej podpowiadamy, jak w pięciu krokach samodzielnie pomalować elewację domu oraz jaką farbę zewnętrzną wybrać.

Mycie elewacji

Zadowalający efekt końcowy zależy od tego, jak zaczniemy naszą pracę. Stara farba elewacyjna może się łuszczyć i odpadać – na początku trzeba pozbyć się tej warstwy. Należy namoczyć ją wodą, a później zedrzeć delikatnie szpachelką. Na koniec myjemy elewację, żeby usunąć wszystkie resztki zdartej farby.

Naprawa elewacji

Gdy umyta elewacja przeschnie, bierzemy się za uzupełnienie ubytków. Możemy to zrobić przy użyciu masy szpachlowej i szpachelki – nakładamy i zostawiamy do czasu, aż się utwardzi. Później wyrównujemy, wygładzamy papierem ściernym i przechodzimy do gruntowania.

Gruntowanie przed malowaniem

Nie należy pomijać tego etapu prac – odpowiednio przygotowana powierzchnia sprawi, że farba elewacyjna będzie lepiej się trzymać i efekt będzie trwalszy. Gruntujemy całą powierzchnię elewacji i odczekujemy do wyschnięcia. Dowiedz się więcej tutaj.

Wybór farby elewacyjnej

Przed wyborem farby elewacyjnej musimy się zorientować, jaki tynk jest położony na elewacji, którą będziemy malować: silikatowy, akrylowy, silikonowy, cementowy, wapienny, czy jeszcze inny. Farba elewacyjna dobierana jest do rodzaju podłoża – farba elewacyjna silikonowa będzie idealna do pokrycia elewacji z tynku silikonowego, etc. Odpowiedni dobór farby do elewacji garantuje jej lepszą przyczepność.

Malowanie elewacji

Jeśli malujemy powierzchnię ręcznie, nie natryskowo, najlepiej robić to za pomocą wałka, od góry do dołu. Co ważne, malujmy tak, aby pasy farby elewacyjnej nachodziły na siebie i nie róbmy przerw w malowaniu jednej ściany – dzięki temu unikniemy smug i nierównego nasycenia powierzchni farbą. Malowanie całej elewacji najlepiej wykonać w jeden dzień, aby zmieniające się warunki atmosferyczne nie pokrzyżowały nam planów i nie wpłynęły na nieestetyczne nierówne wysychanie farby elewacyjnej.

Ważne, aby położyć dokładnie tyle warstw, ile zaleca producent. Mamy wtedy pewność, że nałożona warstwa dobrze zwiąże się z powierzchnią i nie będzie się łuszczyć. Jeśli malowanie wykonamy dokładnie i cierpliwie, będziemy mogli cieszyć się odświeżoną elewacją przez kolejne długie lata.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wysokiej jakości przewód wodociągowy za pomocą rur PVC

Podczas budowy basenu jednym z kluczowych aspektów jest wybór systemu wodociągowego, ponieważ od…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

10 powodów, dla których Karcher WD3 jest najlepszym wyborem dla twojego warsztatu

Decyzja o zakupie odpowiedniego odkurzacza warsztatowego może znacząco wpłynąć na komfort…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Automatyka przemysłowa. Jakie elementy wchodzą w skład systemu?

Automatyzacja procesów przemysłowych na wiele sposobów usprawnia pracę zakładów. Minimalizacja…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *