Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Drewniane domki ogrodowe, narzędziowe i altanki na działce ROD

Drewniane domki ogrodowe, narzędziowe i altanki na działce ROD
Drewniane domki ogrodowe, narzędziowe i altanki na działce ROD

Własny skrawek zieleni ulokowany na terenie rodzinnych ogrodów działkowych jest doskonałym miejscem relaksu podczas letnich weekendów. Może też zastąpić wyjazd na wczasy pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zagospodarowany i wyposażony.

Podstawę tego wyposażenia stanowi odpowiedni domek, w którym można zanocować, przechować rzeczy czy schronić się przed deszczem i chłodem. Dobrym wyborem są gotowe domki drewniane, dostępne w wielu wariantach.

Domki drewniane na działkach ROD – co mówią przepisy?

Tradycyjne pracownicze ogródki działkowe cieszyły się dużą popularnością już ponad 50 lat temu. Ulokowane w miastach nie wymagały długiego podróżowania, a po własną marchewkę czy kwiaty do wazonu można było podjechać autobusem. Z tego też powodu domki na ogródkach działkowych rzadko prezentowały wysoką jakość i klasę. Znacznie częściej w tej roli występowały zbite z płyt baraki, stare przyczepy, kioski, a nawet wagony.

Obecnie zmieniło się podejście do działek i wzrosła ich popularność. Użytkownicy nie uprawiają już marchewki, tylko eleganckie iglaki i zadbane trawniki, na których chcą wypoczywać w otoczeniu zieleni. Również domek ogrodowy na działce ROD powinien być estetyczny, wygodny i najlepiej wybudowany przy minimalnym nakładzie pracy. Powinien też spełniać wymogi określone przepisami prawa budowlanego oraz działkowego.

Przepisy wyznaczają bowiem określone ramy, w których można postawić dom letniskowy bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę. Ramy te uwzględniają również zasady współżycia działkowców w ogrodach rodzinnych, gdzie żadna z czynności, prac polowych czy inwestycji nie może być uciążliwa dla sąsiadów. Cechy, jakie może mieć domek ogrodowy na działce ROD to:

  • konstrukcja wykonana z drewna lub murowana, wolnostojąca, przeznaczona do pełnienia funkcji rekreacyjnych,
  • powierzchnia zabudowy do 35 m2,
  • wysokość do 5 m przy dachu spadzisty m i 4 m przy dachu płaskim, mierzona od podstawy do najwyższego punktu dachu,
  • taras lub weranda o powierzchni do 12 m2.

Domki letniskowe czy altanki?

Budowa domu letniego na działce jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Jednym z nich – zapewne najważniejszym – jest potrzeba komfortu użytkowników. W praktyce oznacza to dostosowanie wielkości konstrukcji oraz jej charakteru do preferencji rodziny, jej liczebności oraz sposobu korzystania z działki.

Nie zawsze do zabudowy trzeba wybierać domki letniskowe z drewna. Są to wprawdzie konstrukcje zapewniające wiele wygody, włącznie z możliwością nocowania, ale są też kosztowne i nie zawsze potrzebne.

Przykładowo, jeśli działka rekreacyjna znajduje się na przedmieściach, a dojazd do niej zajmuje kilkanaście minut i jest kwestią podjęcia spontanicznej decyzji, z powodzeniem odpowiednią ochronę przed chłodem czy deszczem zapewni altana. Ażurowa konstrukcja jest wyposażona w podłogę i zadaszenie, dzięki czemu tworzy namiastkę domku. Można w niej umieścić stół z krzesłami, rozpalić grill i spędzić kilka godzin z bliskimi na łonie natury.

Odpowiedź na pytanie: altana czy domek, jest uzależnione wieloma czynnikami i za każdym razem wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli działka jest dopiero urządzana, a właściciel zainwestował w nią niemałe pieniądze, zakup domku może już być zbyt dużym obciążeniem. W tej sytuacji wybór pięknej, ażurowej altany nie musi być traktowany jak konieczność. W przyszłości przecież można ją uzupełnić domkiem, pod warunkiem, że wielkość działki pozwala na ustawienie obu konstrukcji.

Gotowe altany jednak nie są duże, a wymiary modeli firmy WoodAndPlay takich jak Chaber czy Hiacynt mają zaledwie 3×3 m wielkości. W przyszłości więc doskonale sprawdzą się jako połączenie pergoli z ławką ogrodową. Z drugiej strony, jeśli działka jest mała, a właściciele nie planują na niej dłuższego pobytu, a jedynie niedzielne wypady na grilla, idealnym rozwiązaniem będzie sześciokątna altana Rumianek, Łubin czy Fiołek o średnicy 600 cm, która pomieści nawet 30 osób.

Praktyczne zastosowanie domków narzędziowych

Gotowe domki drewniane letniskowe mogą się wydawać najatrakcyjniejszą opcją ze względu na możliwość ich zamknięcia. Jeśli na działce trzeba przechować kosiarkę do trawy lub narzędzia, altana z pewnością nie zapewni im odpowiedniej ochrony. Zakup domku za kilkadziesiąt tysięcy złotych nie musi jednak być jedynym rozwiązaniem. Alternatywą są domki narzędziowe.

Oferta WoodAndPlay obejmuje kilka wariantów takich konstrukcji. Różnią się one wielkością, kształtem dachu, wyposażeniem w okna czy liczbą drzwi. Jest to praktyczne uzupełnienie zabudowy działkowej zarówno dla osób, które zdecydują się na dom letniskowy, jak i dla tych, które wybiorą altanę. Domki narzędziowe chronią przed złodziejami, deszczem, szkodnikami, dzięki czemu podstawowe wyposażenie ogrodnicze jest w nich bezpieczne. Można tam też zostawić rower czy kosiarkę do trawy.

Bez względu na wybór domku letniego, narzędziowego czy altany wszystkie konstrukcje WoodAndPlay są estetyczne, trwałe, doskonale wkomponowują się w klimat ogrodu i są szybkie w montażu. Są też prostym i niedrogim sposobem na podniesienie komfortu użytkowania ogródka w ROD.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak działają pompy odśrodkowe?

Jak działają pompy odśrodkowe? Charakteryzujące się niską awaryjnością, wydajne pompy…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jakie są zalety i wady odkurzaczy Karcher?

W żadnym domu nie może zabraknąć podstawowych sprzętów do sprzątania. Wśród nich możemy…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Co warto wiedzieć o montażu gruntowych pomp ciepła?

Gruntowe pompy ciepła zyskują na popularności jako efektywne i przyjazne dla środowiska…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *