Architektura ogrodowa

Domki drewniane na działkę rekreacyjną – co warto o nich wiedzieć?

Domki drewniane na działkę rekreacyjną – co warto o nich wiedzieć?
Domki drewniane na działkę rekreacyjną – co warto o nich wiedzieć?

Własny domek drewniany na działce to marzenie wielu osób. Doskonale sprawdzi się do wypoczynku na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku. Jaki domek drewniany na działkę rekreacyjną wybrać? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przy jego zakupie.

Jaki domek drewniany sprawdzi się na działce?

Aby wybrać najlepszy domek drewniany, należy wziąć pod uwagę zarówno własne potrzeby, jak i panujące na działce warunki terenowe. Dzięki dokładnej analizie można następnie wybrać najlepszą ofertę.

Pod uwagę należy wziąć poniższe kwestie:

 • wielkość działki,
 • czas korzystania z domku,
 • liczba użytkowników domku,
 • potrzebne rodzaje pomieszczeń,
 • budżet przeznaczony na inwestycję,
 • lokalne wymagania, na przykład Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy, regulamin ROD.

Wszystkie z powyższych zagadnień należy zatem sprawdzić i przemyśleć, aby domek drewniany na działkę był udaną inwestycją i zapewniał wyjątkowy relaks i dobrą zabawę dla całej rodziny, a przy tym reprezentował oczekiwany poziom komfortu i bezpieczeństwa.

Domek na działkę bez pozwolenia

Aby wybudować domek na działce, konieczne jest spełnienie odpowiednich wymogów prawnych. Zgodnie z artykułem 29 ustawy Prawo Budowlane budowa domku drewnianego nie wymaga otrzymania pozwolenia wtedy, gdy domek:

 • jest wolnostojący,
 • jest parterowy – ma do 4 m wysokości bez poddasza użytkowego,
 • ma powierzchnię do 35 mkw,
 • znajduje się jako jedyny na 500 mkw. działki.

Przepisy wskazują, że budowa domku drewnianego wymaga zgłoszenia w Starostwie Powiatowym lub w Urzędzie Miasta. Gdy urząd nie wniesie sprzeciwu w terminie 21 dni po złożeniu zgłoszenia, można przystąpić do prac.

Na jakiej działce można wybudować domek?

Domek drewniany można wybudować na działce rekreacyjnej lub budowlanej, a także w określonych przypadkach na działce rolnej lub leśnej.

Warto zaznaczyć, że najszersze możliwości w realizacji inwestycji dotyczą działek budowlanych – można wznieść na nich domek letniskowy, ale także dom jednorodzinny do stałego zamieszkania. Z kolei na działce rekreacyjnej można wybudować tylko domek rekreacyjny, jednak także do użytku całorocznego. W tym przypadku działka nie musi być uzbrojona.

Zgodnie z przepisami konieczne jest odpowiednie usytuowanie domku na działce. Musi on znajdować się w odległości:

 • 3 m od ogrodzenia ścianą bez okien i drzwi,
 • 4 m od ogrodzenia ścianą z oknami i drzwiami.

W szczególnych sytuacjach domki z drewna na działkę można wznieść 1,5 m od jej granicy, gdy pozwalają na to Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy.

Drewniane domki: letniskowe i całoroczne

Na działce można wybudować domek letniskowy, czyli przeznaczony do użytkowania głównie w sezonie letnim, albo domek całoroczny, z którego można korzystać o każdej porze roku.

Domki przeznaczone do użytkowania tylko latem mają najcieńsze ściany o grubości 35-40 mm, co powoduje, że nie zapewniają wysokiej termoizolacji, jednak są tanie w budowie. Sprawdzą się zatem świetnie jako letniskowe domki drewniane na działkę.

Gdy domek ma być użytkowany także wiosną i jesienią, warto wybrać model o grubszych ścianach – 45-70 mm grubości.

Z kolei jako domki całoroczne poleca się modele o ścianach grubszych niż 70 mm i z dodatkowym dociepleniem. Domek musi być też wyposażony w instalację grzewczą, na przykład w kominek, ogrzewanie elektryczne. Budowa takich domków jest związana z najwyższym kosztem.

Pokoje w domku drewnianym na działkę

Metraż i liczbę pokojów w domku na działkę należy dopasować do liczby użytkowników oraz ich indywidualnych potrzeb. Dla 1-2 osób sprawdzą się domki o metrażu 15-25 mkw., natomiast dla kilkuosobowej rodziny te mające do 35 mkw.

W nowoczesnych domkach letniskowych znajdują się:

 • salon z aneksem kuchennym,
 • sypialnia lub kilka sypialni,
 • łazienka.

Jak wybrać najlepszy domek drewniany na działkę?

Obecnie największym zainteresowaniem wśród działkowiczów cieszą się gotowe domki drewniane. To domki z drewna na działkę dostarczane jako prefabrykowane i wymagające montażu. Konieczne jest wykonanie fundamentów, doprowadzenie instalacji i przeprowadzenie innych wymaganych prac.

W cenie gotowego domku znajdują się:

 • projekt domku,
 • ściany,
 • dach,
 • płyty podłogowe,
 • stolarka okienna i drzwiowa.

Dodatkowo płatne opcje:

 • impregnacja zewnętrzna,
 • pokrycie dachu, na przykład gonty bitumiczne, blachodachówka, dachówka ceramiczna,
 • izolacja, na przykład ze styropianu, wełny mineralnej,
 • okna mieszkaniowe,
 • system rynnowy.

Domek letniskowy powinien być dopasowany do potrzeb jego użytkowników, dlatego warto zapoznać się z różnymi ofertami.

Domek na działkę z antresolą

Wśród często wybieranych wariantów znajdują się domki drewniane na działkę z antresolą. Antresola tworzy w budynku dodatkowe piętro, które zazwyczaj służy jako sypialnia.

Domek drewniany z tarasem

Taras pozwala na powiększenie przestrzeni domku i tworzy komfortowe miejsce do wypoczynku. Dostępne są również gotowe domki z drewna na działkę wyposażone w taras.

Gdzie kupić domek z drewna na działkę?

Obecnie domki drewniane na działkę oferowane są przez wielu producentów. Na ich stronach internetowych można bliżej zapoznać się z dostępnymi projektami i cennikami.

Zamówienie na domek drewniany również można złożyć za pośrednictwem internetu, dlatego osobista wizyta w siedzibie firmy nie jest konieczna.

Domki drewniane: ceny

Koszt zakupu domku drewnianego na działkę jest związany z jego technologią budowy, metrażem oraz z wybranymi przez klienta opcjami.

Najmniejsze domki drewniane o metrażu około 10 mkw. to wydatek 8-15 tys. zł. Z kolei większe domki o powierzchni 15-20 mkw. to koszt 18-30 tys. zł. Największe domki z drewna bez pozwolenia kosztują 40-60 tys. zł.

Podsumowanie

Podejmując decyzję o wyborze domku drewnianego na działkę rekreacyjną, należy zwrócić uwagę na teren, na którym ma on stanąć, uwzględnić swoje potrzeby i budżet. Gotowe domki drewniane to obecnie najpopularniejsza opcja, aby spełnić swoje marzenie o komfortowym wypoczynku na łonie natury – także przez cały rok.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Drewnolandia, oferującą szeroki wybór domków letniskowych i całorocznych z drewna. 

Powiązane posty
Architektura ogrodowa

Żagiel ogrodowy na taras - jaki wybrać?

Żagiel ogrodowy na taras to doskonały sposób na stworzenie przytulnego miejsca przeznaczonego do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Meble, które musisz mieć w swoim ogrodzie

Ogród jest miejscem, w którym można odpocząć po trudach dnia codziennego, cieszyć się naturą…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowa

Wszystkie oblicza namiotów igloo: od ogródków restauracyjnych do przydomowych enklaw relaksu

W świecie, gdzie granice między naturą a luksusem stają się coraz bardziej płynne, namioty…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *