Bramy i ogrodzenia

Brama wjazdowa łamana – jak działa oraz ile kosztuje?

Brama wjazdowa łamana - jak działa oraz ile kosztuje
Brama wjazdowa łamana - jak działa oraz ile kosztuje

Brama jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej posesji. Obecnie producenci oferują szereg wygodnych rozwiązań, które pozwalają wybrać modele nawet przy niewielkiej ilości miejsca. Takim przykładem jest właśnie brama wjazdowa łamana, która sprawdza się przy krótkich podjazdach, wąskich działkach i wszędzie tam, gdzie teren jest nierówny lub możliwości są ograniczone poprzez spad.

Bramy wjazdowe – jak wybrać idealny model?

Rynek obecnie oferuje szereg dogodnych rozwiązań nawet dla najbardziej wymagającej przestrzeni. Oczywiście należy wziąć pod uwagę również upodobania i oczekiwania, jednak najważniejsza jest ilość dostępnego miejsca na podjeździe. Co oferuje rynek?

1. Brama przesuwna

Zajmuje niewiele miejsca na podjeździe, jednak jest jeden istotny wymóg. Potrzeba całkiem sporo miejsca wzdłuż ogrodzenia, by brama mogła się otworzyć. Zatem niezbędna jest odpowiednia działka, która pozwoli na zamontowanie takiego rozwiązania.

2. Brama skrzydłowa

Zazwyczaj stanowi jedno lub dwa skrzydła, które osadzone są na metalowych słupkach wmurowanych w trwały i bezpieczny fundament. Oczywiście takie rozwiązanie umożliwia zastosowanie odpowiedniego napędu, a obecna automatyka jest dziś na wysokim poziomie, co gwarantuje bezawaryjność i wygodne użytkowanie.

3. Brama łamana

To niekonwencjonalne rozwiązanie dla różnych problemów związanych nie tylko z ukształtowaniem terenu, ale również w przypadku braku wystarczającej ilości miejsca na podjeździe. Trudne w aranżacji posesje mają zatem wybór w postaci skrzydeł łamanych, które zajmują niewiele miejsca.

Brama wjazdowa łamana – rozwiązanie dla wymagających

Brama tego typu pozwala na szerokie możliwości aranżacyjne. Skrzydła zajmują niewiele miejsca i nie wchodzą w linię ogrodzenia. To system, który umożliwia estetyczny montaż, również samodzielny. Obecnie bramy łamane nie odbiegają niczym od trwałych modeli standardowych dostępnych na rynku.

Same skrzydła można dostosować do otoczenia, zachowując przy tym ład i jedność stylistyczną. Rozwiązanie cechuje elegancja i prosty design, co daje poczucie komfortu. Zatem, jeśli położenie nieruchomości nie pozwala na tradycyjne rozwiązania, warto właśnie zastosować bramę łamaną, która z pewnością sprawdzi się w trudnych do aranżacji miejscach.

Brama wjazdowa łamana jak działa?

Brama łamana zazwyczaj skonstruowana jest ze skrzydeł, które podczas otwierania dodatkowo się składają, tworząc swoistą harmonijkę. Obecnie producenci oferują bramy zarówno jedno-, jak również dwuskrzydłowe, które pozwalają na doskonałe zagospodarowanie przestrzeni. Aby jednak system działał jak należy, niezbędna jest odpowiednia automatyka. To właśnie odpowiedni napęd pozwala na bezproblemowe i całkowicie bezwysiłkowe zamykanie i otwieranie bramy. Wystarczy przycisnąć guzik na pilocie i gotowe.

Bramy wjazdowe łamane – zalety

Zaletą rozwiązania jest z pewnością możliwość montażu bramy w miejscach, gdzie tradycyjne rozwiązania się nie sprawdzą. Brama harmonijkowa sprawdza się nawet w kilkunastometrowych otworach wjazdowych, zajmując przy tym połowę miejsca. To z pewnością duża oszczędność przestrzeni na podjeździe i rozwiązania doskonale dostosowane do małych posesji i niestandardowych wjazdów.
Obecne systemy są w pełni automatyczne, a solidna konstrukcja wpływa na precyzję działania. Cały system zupełnie nie koliduje z ogrodzeniem i nie zachodzi na jego linię, dlatego pozwala na montaż bramy w wąskich wjazdach, gdzie miejsce na posesji jest znacznie ograniczone.
Bramy harmonijkowe wykonane są z trwałych stopów metali, co bezpośrednio przekłada się na ich wytrzymałość podczas intensywnej eksploatacji. Są również wysoce odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, co wpływa na ich bezawaryjność. Zaletą tego typu bram jest również możliwość dodatkowego doposażenia ich w okienko.

Brama łamana a ogrodzenie

Brama harmonijkowa doskonale współpracuje z ogrodzeniami różnego typu. Stal, drewno, aluminium nie stanowi problemu, a sam system montowania jest łatwy i prosty. Bramę taką montuje się bowiem na standardowych słupkach stalowych lub murowanych. Należy jednak mieć na uwadze grubość i szerokość słupków murowanych i w razie konieczności zastosować dodatkowe słupy stalowe. Same gabaryty elementów umożliwiają swobodne przenoszenie, a czas montażu jest bardzo krótki.

Brama harmonijkowa – manualna czy automatyczna?

Bramy łamane są obecnie dostępne zarówno w wersji automatycznej, jak również manualnej. Wybór właściwego modelu to oczywiście kwestia indywidualnych preferencji, jednak warto zaznaczyć, że system automatyczny jest znacznie wygodniejszy, a do obsługi wystarczy tylko pilot. Zdalne sterowanie jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich siłowników elektromechanicznych. To również dodatkowy komfort w okresie zimowym, kiedy warunki na zewnątrz są niesprzyjające. Wybierając bramę harmonijkową automatyczną, warto zatem wybrać również solidny i pewny mechanizm do synchronicznego składania się skrzydeł, które gwarantują bezproblemowe użytkowanie przez lata. Co więcej, warto zadbać, by system był również odporny na korozję, co zapobiega ewentualnym awariom.

Czy stylistyka ma znaczenie?

Niezawodność bram harmonijkowych pozwala na bezawaryjne użytkowanie systemu przez długie lata. Obecnie producenci oferują ciekawe rozwiązania i modele, które z powodzeniem można otwierać zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz posesji. Obecnie możliwe jest dostosowanie paneli do indywidualnych potrzeb, również stylistycznych, by całość nie odbiegała od przyjętych norm i gustu. Dlatego bramy wjazdowe łamane pasują zarówno do domów nowoczesnych, jak również do budynków w tradycyjnym stylu.

Brama łamana – cena

Ceny bram łamanych nie odbiegają standardem od tradycyjnych rozwiązań. Oczywiście wszystko zależy od producenta i dodatkowych rozwiązań w postaci systemu napędowego. Jednak w każdej sytuacji należy kierować się nie tylko kosztami, ale również jakością użytych materiałów i surowców. Z pewnością olbrzymią zaletą jest możliwość samodzielnego montażu, co wpływa również na cenę bramy.

Decydując się zatem na wybór bramy wjazdowej łamanej, warto skontaktować się z wybranym producentem, przedstawić niezbędne parametry, a dystrybutor dokona wyceny.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Polargos, oferującą nowoczesne rozwiązania w zakresie bram i ogrodzeń. 

Powiązane posty
Bramy i ogrodzenia

Jak zabezpieczyć ogrodzenie przed korozją?

Malowanie proszkowe jest popularnym sposobem wykończenia ogrodzeń ze względu na liczne korzyści…
Czytaj więcej
Bramy i ogrodzenia

Jak zabezpieczyć swój ogród przed niechcianymi intruzami? Wybierz siatkę ogrodzeniową

Siatki ogrodzeniowe to sprawdzony patent na szybkie i skuteczne zabezpieczanie dostępu do…
Czytaj więcej
Bramy i ogrodzenia

Ogrodzenie aluminiowe - wady, zalety, cechy charakterystyczne i montaż

Wszelkiego rodzaju płoty i ogrodzenia umożliwiają oddzielenie prywatnej przestrzeni od świata…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *