Projekty ogrodów

Aranżacja małego ogródka przydomowego – skąd czerpać pomysły

Aranżacja małego ogródka przydomowego
Aranżacja małego ogródka przydomowego

Nawet najmniejszy ogródek to wciąż jednak kawałek ziemi, który można urządzić tak, żeby zachwycał naszych sąsiadów i cieszył nas samych i to nie tylko wiosną, ale przed cały rok.

Podpatruj udane i modne pomysły

Mały ogródek, to rzeczywiście mniejsze możliwości, ale przy odrobinie własnej pomysłowości i dzięki obserwacjom aranżacji w fachowej prasie oraz na blogach, możemy stworzyć coś wyjątkowego nawet na najmniejszej przestrzeni.

Świetnym pomysłem do małych ogródków przydomowych są ogródki skalne, czyli kompozycje niskopiennych, zwartych roślin na podłożu ułożonym z kamieni, kawałków skał i ziemi. Budując ogródek skalny w małym ogródku przydomowym musimy pamiętać, że najprawdopodobniej będzie on centralnym punktem naszego małego przydomowego ogródka. Aranżacja małego ogródka przydomowego na bazie kompozycji skalnej, jest prostym i stosunkowo łatwym w realizacji pomysłem, który może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Wiele posesji posiada niewielkie ogródki, dlatego można powiedzieć, że aranżacja małego przydomowego ogródka stała się swego rodzaju sztuką. Wiele pomysłów na takie aranżacje możemy obserwować w prasie tematycznej, ale czasem po prostu wystarczy pójść na spacer…

Ogródek skalny oczywiście nie jest jedynym pomysłem na aranżację małego, przydomowego ogródka. Kiedy mamy niewiele czasu na pielęgnację, dobrym pomysłem może być posadzenie kilku małych, ozdobnych krzewów i po prostu zasianie reszty powierzchni trawą. To rozwiązanie bardzo proste, ale kiedy krzewy przyjmą się i trochę rozrosną z pewnością docenimy jego prostotę i funkcjonalność.

Jeśli marzy nam się estetyczne z pożytecznym, możemy pokusić się o założenie ogródka ziołowego. Nie musimy w tym celu kopać tradycyjnych, babcinych grządek. Możemy potraktować zioła jak rośliny ozdobne i posadzić je w grupie, na przykład na klombie obłożonym czerwoną cegłą, lub kamiennym tłuczniem. Pamiętajmy o akcentach, które sprawią, że nasz ogródek ziołowy będzie się estetycznie i harmonijnie komponował z całością, czyli na przykład o dekoracji z takiej samej czerwonej cegły, czy kamienia, jakich użyliśmy przy tworzeniu „klombu” z ziołami.

Oczywiście aranżacja małego przydomowego ogródka w każdym przypadku wymaga wysokiego wyczuci estetyki i zmysłu kompozycji. Małą powierzchnię łatwo jest niestety przeładować. Obserwujemy to często w ogródkach miłośników ozdób gipsowych typu krasnale, nimfy i minifontanny. Naprawdę bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę kiczu w przypadku gdy do zagospodarowania mamy niewielką, a czasem bardzo lubianą przestrzeń małego ogródka.

Cóż… o gustach się nie dyskutuje i tak naprawdę to od nas zależy aranżacja małego przydomowego ogródka. To my ostatecznie najczęściej na niego patrzymy i w nim przebywamy. Postarajmy się więc znaleźć złoty środek pomiędzy naszymi upodobaniami, choćby nawet nie były trendy, a tym, co modne i popularne w okolicy., by nasz ogródek nie był przedmiotem niepotrzebnych dyskusji w okolicy. Na pewno uda nam się osiągnąć estetyczny i funkcjonalny efekt.

Tekst powstał przy współpracy z:
Karolina Kucharska – Ponadczasowe Ogrody

Powiązane posty
Projekty ogrodów

Zakładanie ogrodu od zera - jak się za to zabrać?

Zakładanie ogrodu od zera to wyjątkowa przygoda, która pozwala na kreowanie własnej, zielonej…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaProjekty ogrodów

Planowanie ogrodu na nowy sezon

Każdy nowy sezon ogrodniczy to nowy rozdział pełen możliwości. Odpowiednie przygotowanie się…
Czytaj więcej
Projekty ogrodów

Rośliny przy ogrodzeniu – aranżacje

Rośliny wzdłuż ogrodzenia stanowią wygodną i ciekawą opcję zwłaszcza wtedy, gdy pełnią…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *